XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Andrzej Dera: Każda władza ma prawo zmienić ordynację wyborczą

Andrzej Dera: Każda władza ma prawo zmienić ordynację wyborczą
Zmiana ordynacji wyborczej jest konieczna - powiedział Dera (Andrzej Dera, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

Zmiana ordynacji wyborczej jest konieczna, żeby nie doszło do jakiejkolwiek manipulacji wyborów - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera pytany w Radiowej Jedynce, czy prezydent Andrzej Duda jest zwolennikiem zmiany ordynacji wyborczej, powiedział, że "każda władza ma prawo zmieniać ordynację wyborczą i każda władza do tej pory z tego prawa korzystała". Przypomniał, że zarówno SLD, jak i PO-PSL - kiedy mieli większość w parlamencie - to zmieniali ordynację wyborczą. "I takie prawo przysługuje również obecnej większości parlamentarnej" - podkreślił.

"Myślę, że zmiana ordynacji wyborczej jest konieczna, żeby w Polsce wybory były uczciwe, żeby były transparentne, żeby nikt nie zarzucał potem, że doszło do jakiejkolwiek manipulacji" - ocenił Dera.

Prezydencki minister porównał przebieg wyborów w innych państwach z wyborami w Polsce. "To, co się rzuca w oczy i to jest takie natychmiastowe skojarzenie, że w innych państwach jest ogromny porządek w samym lokalu wyborczym" - zauważył Dera.

Czytaj też: Kodeks wyborczy: Jak będą wyglądały wybory po zmianach?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński 13 października zapowiedział, że jego partia chce podjąć sprawę ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych i parlamentarnych - aby zabezpieczyć je przed fałszowaniem. W tym kontekście wymienił przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym podczas głosowań i liczenia głosów, nowe zasady odnoszące się do drukowania kart, nowe zasady dotyczące okresu i sposobu ich przechowywania, a także ich produkcji.

W zeszłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" podała, że w związku z planowanymi zmianami w ordynacji wyborczej, rozważany jest model, w którym w wyborach do Sejmu, Polska byłaby podzielona na 100 okręgów, a nie - jak jest obecnie - na 41.

Według nieoficjalnych informacji, ordynacja wyborcza ma zostać zmieniona, a projekt ma "ruszyć" po reformie wymiaru sprawiedliwości i stanowić korektę ogólnych zasad.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Dera: Każda władza ma prawo zmienić ordynację wyborczą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!