Amerykański think-tank jest za infrastrukturą NATO w Polsce

Amerykański think-tank jest za infrastrukturą NATO w Polsce
Od wejścia Polski do NATO Sojusz utrzymuje w regionie tylko rotacyjną obecność swoich wojsk. Na przykład samoloty patrolujące bałtyckie niebo. (fot.:twitter.com/NATO)

• Potrzebna jest stała infrastruktura NATO-wska o dużej skali na wschód od Niemiec - przekonuje dyrektor amerykańskiego think-tanku CEPA Wess Mitchell.
• Dodaje, że w dłuższej perspektywie to jedyny sposób, aby uniknąć militarnej niestabilności na wschodniej flance Sojuszu.

Mitchell przyznaje jednak, że kwestia stałej infrastruktury NATO-wska o dużej skali na wschód od Niemiec "o bardzo kontrowersyjny temat wewnątrz Sojuszu.

- Na (lipcowym) szczycie NATO w Warszawie nie dojdzie do istotnych ustaleń w tym kierunku. Ale ważne jest, aby wszyscy rozumieli, że w długiej perspektywie jest obecność znaczącej infrastruktury Sojuszu to jedyne rozwiązanie, jedyny sposób, aby uniknąć powtarzania cyklicznych kryzysów i militarnej niestabilności na wschodniej flance NATO - podkreśla ekspert.

- Nie chodzi jedynie o kilka kompanii żołnierzy rozproszonych na granicy, nie tylko o patrolowanie przestrzeni powietrznej, ale o coś, co zmieni stosunek sił na ziemi. Po to, aby pokazać, że Sojusz jest jeden, a wszyscy jego członkowie są jednakowo bezpieczni. Do tej pory, mimo wszystkiego, co udało się już osiągnąć, ten problem nie został rozwiązany - ocenia dyrektor Center for European Policy Analysis.

Przeczytaj: Sekretarz generalny NATO zapewnia, że Sojusz chce wspomóc swoich wschodnich członków

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Waszyngtonie zapowiedział, że Polska będzie zabiegać przed szczytem NATO w Warszawie o obecność na naszym terytorium nie tylko wojsk USA, ale także innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także infrastrukturę natowską.

- Chcielibyśmy, aby infrastruktura militarna Sojuszu Północnoatlantyckiego znalazła się na naszym terytorium, żeby mogła służyć do ćwiczeń wojsk Sojuszu, czyli naszych wspólnych ćwiczeń, ale z drugiej strony, żeby mogła być wykorzystywane przez Polską armię - powiedział prezydent.

W ostatnim czasie dowództwo sił USA w Europie poinformowało, że w lutym 2017 roku USA rozpoczną zwiększanie swych sił lądowych w Europie poprzez ciągłe rotacyjne przemieszczanie tam brygad pancernych. Według Pentagonu chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie, ostrzeżenie Moskwy przed dalszą agresją i zapewnienie sojuszników z Europy Środkowo-Wschodniej o wypełnieniu gwarancji bezpieczeństwa. Rotacyjna obecność wojsk zwiększy ich liczbę w Europie o ok. 4200 żołnierzy, co odpowiada sile jednej brygady (ok. 3000) wraz z oddziałami pomocniczymi.

Brygada wojsk pancernych ma zostać wysłana na rotacyjne turnusy w celu ćwiczeń do krajów Europy Wschodniej: Polski, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Estonii. Rozpocznie się również składowanie ciężkiego sprzętu - 250 czołgów Abrams, transporterów opancerzonych Bradley i haubic Paladin - w magazynach armii w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, aby były gotowe na potrzeby doraźnych działań wojsk.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykański think-tank jest za infrastrukturą NATO w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!