76 proc. polskich gospodarstw z dostępem do internetu

76 proc. polskich gospodarstw z dostępem do internetu
(fot. Rock1997/wikipedia/GFDL)

• W Polsce dostęp do internetu ma 76 proc. gospodarstw domowych, a więc mniej niż unijna średnia, wynosząca 83 proc. - powiedział w Sejmie wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski.
•  Bez połączenia z siecią pozostaje ok. 3 mln domów.
• Według danych resortu 42 proc. Polaków nie ma żadnych umiejętności związanych z obsługą komputera.

Jak wyjaśnił na sejmowej komisji cyfryzacji, dla 3 mln gospodarstw bez połączenia z siecią główną barierą jest dziś brak potrzeby korzystania z internetu i brak niezbędnych do tego umiejętności. Natomiast przeszkody techniczne i brak dostępu do sieci stanowią obecnie mniejszy problem niż dawniej - dodał.

Wiceminister zauważył też, że Ministerstwo Cyfryzacji wyróżnia w swych analizach dostęp do internetu szerokopasmowego; w Polsce ma go 71 proc. osób, a unijna średnia wynosi 80 proc. Coraz wolniej rośnie jednak liczba osób z dostępem do takiej sieci (czyli według resortu - ponad 10 Mb/s) - w 2015 r. miało go tyle samo domostw co rok wcześniej.

Kołodziejski, powołując się na dane MC, zwrócił uwagę na stopień ucyfrowienia społeczeństwa. Polska - jak powiedział - znajduje się obecnie na trzecim miejscu od końca w UE (za Rumunią i Bułgarią), jeśli chodzi o ten wskaźnik, choć udało się zmniejszyć dystans do unijnej średniej.

Według danych resortu 42 proc. Polaków nie ma żadnych umiejętności związanych z obsługą komputera. Poziom niski reprezentuje 14 proc., średni - 23 proc., a zaawansowany (a więc nie tylko dotyczący umiejętności programowania, ale również rozwiązywania bardziej skomplikowanych problemów technicznych z komputerem lub tworzenia narzędzi obliczeniowych) - 21 proc.

W Finlandii - kraju o jednym z najwyższych poziomów ucyfrowienia w UE - na poziomie zaawansowanym jest 46 proc. użytkowników, a tylko 12 proc. nie wie, jak korzystać z maszyn liczących.

Wiceminister podkreślił też, że ucyfrowienie w Polsce wiąże się z pozycją materialną. "W najzasobniejszych gospodarstwach domowych wszyscy umieją korzystać z internetu" - powiedział. Wskazał ponadto, że umiejętności komputerowe zależą także od wieku - w grupach najmłodszych (12-15 lat i 16-24 lata) są najwyższe; zaledwie 2 proc. młodych ludzi nie potrafi korzystać z internetu.

W porównaniu z pozostałymi państwami UE w Polsce wciąż jest mało firm z branży teleinformatycznej (ICT) - zauważa MC. Takich przedsiębiorstw w 2013 r. było 69,2 tys. i zatrudniały zaledwie 3,6 proc. wszystkich pracujących.

Czytaj też: Wiceminister cyfryzacji: Tworzymy model państwa usługowego

Kołodziejski zestawił ze sobą sektor ICT z górnictwem. "Z wydobycia zarobiliśmy 13,6 mld euro, a z nowoczesnych technologii 28 mld euro. To pokazuje jak duży potencjał tkwi w tej branży, jak duże nadzieje wiążemy z rozwojem tego sektora" - zaznaczył wiceminister.

Przypomniał, że ogłoszony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan rozwojowy oraz kierunki strategiczne Ministerstwa Cyfryzacji przykładają dużą wagę do innowacji i rozwoju gałęzi informacyjno-telekomunikacyjnej.

Wiceminister wspomniał również o administracji cyfrowej. Zauważył, że skoro 30 proc. Polaków nie korzysta z internetu, nie będą też korzystali z e-urzędów. Ponadto z 70 proc. użytkowników sieci zaledwie 27 proc. świadomie używa go w celach urzędowych - powiedział.

"Wyzwania przed Ministerstwem Cyfryzacji w dziedzinie administracji elektronicznej są podwójne: po pierwsze zachęcić poprzez budowanie odpowiedniej oferty usług, żeby ci niekorzystający z internetu zaczęli korzystać, dlatego że mają usługę administracyjną (...). Niewielki zakres usług e-administracji jest też dostępny" - mówił.

Zobacz też: PIT możemy złożyć w maju. Do urzędu skarbowego najpóźniej w Święto Flagi

"Dzisiaj najpopularniejszą usługą elektroniczną oferowaną przez administrację rządową są deklaracje podatkowe" - wskazał wiceminister. W 2015 r. złożono przez internet ok. 7 mln kwestionariuszy podatkowych; resort chciałby procedurę uprościć, aby jeszcze bardziej zachęcić do tego sposobu rozliczania się z fiskusem, czy także wprowadzić e-deklaracje na potrzeby programu 500+.

Kołodziejski wskazał, że z e-administracji chętnie natomiast korzysta biznes. Ten sposób kontaktu z urzędem preferuje 90 proc. polskich przedsiębiorstw, co wyjątkowo stawia Polskę powyżej unijnej średniej - zauważył.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 76 proc. polskich gospodarstw z dostępem do internetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!