XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

13 grudnia, Schetyna: Ten podpis jest nieporozumieniem

13 grudnia, Schetyna: Ten podpis jest nieporozumieniem
Lider PO był działaczem opozycji, gdy wprowadzano stan wojenny. Był członkiem Solidarności Walczącej. (fot.:schetyna.pl)

• Grzegorz Schetyna (PO) podpisał apel Mateusza Kijowskiego (KOD) o protestach 13 grudnia wobec obecnej władzy i rządu.
• Gdy dowiedział się, że pod apelem widnieje także sygnatura pułkownika Adama Mazguły, tłumaczył się, że nie był świadomy takiego stanu rzeczy. Stwierdził, że wyjaśniał tę sprawę Mateuszowi Kijowskiemu.
• W temacie 13 grudnia Schetyna chce obchodzić tę rocznicę w zadumie i z szacunkiem. Nie jak PiS, które w jego ocenie przez lata bycia opozycją zawłaszczyło i upolityczniło tę datę.

Grzegorz Schetyna (PO), podobnie jak inni politycy i liderzy opinii podpisał apel wzywający do manifestacji wobec polityki rządu. Inicjatorem listu był Mateusz Kijowski z KOD, ale jeden z podpisów wprowadził zamęt między sygnatariuszami.

Jedność liderów opozycji rozbiła się o podpis pod apelem KOD pułkownika Adama Mazguły - który był członkiem PZPR, a w ostatnich dniach wypowiedział się w niepopularny sposób o stanie wojennym. Jest działaczem KOD na Opolszczyźnie.

Lider PO zapewnił, że podpisał się pod apelem lidera KOD bez wiedzy o innych sygnatariuszach.

Czytaj: Manifestacje 10 kwietnia w Warszawie. Czy są wymierzone w miesięcznicę smoleńską?

- Podpisałem się pod tym apelem, by udowodnić, że można 13 grudnia obchodzić z szacunkiem - mówił w RMF FM Schetyna. Po czym odniósł się do faktu, że jego podpis znalazł się obok sygnatury Mazguły. - To jest nieporozumienie. Ten podpis jest nieporozumieniem i wytłumaczyłem tę sprawę Mateuszowi Kijowskiemu. Nie wiedziałem, że jego podpis będzie widniał pod tym apelem - dodał.

PiS zawłaszczył 13 grudnia?

W temacie samego marszu KOD w dniu 13 grudnia Schetyna uzasadniał swój osobisty udział koniecznością odpartyjnienia tej rocznicy.

- To dzień pamięci i lekcja historii - podkreślał Schetyna, który sam przeżył 13 grudnia i stan wojenny jako młody człowiek. Działał w Solidarności Walczącej. - (Ta rocznica) nie powinna być zawłaszczana przez PiS.

Zdaniem Schetyny przez wiele lat rządów PO-PSL, PiS obchodziło 13 grudnia z nienawiścią. - Robili to co roku i robili to przeciwko rządom PO i PSL - podkreślił pytany polityk. Schetyna oponował, jakoby obchody, w jakich chce brać udział, miały mieć charakter polityczny, czy wiecowy. - Może warto z zadumą i z szacunkiem być przed miejscami pamięci 13 grudnia - konkludował Schetyna.

13 grudnia, czyli 35 lat po stanie wojennym

W 1981 roku władze w PRL przejęła, wbrew konstytucji kraju, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Zasiadał w niej m.in. gen. Wojciech Jaruzelski. Działanie to było podyktowane rosnącą siłą opozycji demokratycznej (Solidarności) i stłumiło rosnący opór wobec PZPR.

Wojciech Jaruzelski do końca życia utrzymywał, że wybrał "mniejsze zło" wobec możliwości interwencji w Polsce wojsk Układu Warszawskiego. Ocena stanu wojennego jest kwestią sporną.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 13 grudnia, Schetyna: Ten podpis jest nieporozumieniem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!