REKLAMA

12 mld zł wyrzucane w błoto? Co dalej z urzędami pracy?

 • www.pulshr.pl
 • Autor: Pulshr.pl
 • 19 lipca 2016 07:37
12 mld zł wyrzucane w błoto? Co dalej z urzędami pracy? Skuteczność urzędów pracy pozostawia wiele do życzenia (Fot. dwup.pl)

• Wśród posłów, a także zwykłych obywateli pojawiają się postulaty całkowitej likwidacji PUP-ów.
• Według Najwyższej Izby Kontroli urzędom pracy rzadko udaje się osiągnąć swój podstawowy cel, jakim jest utrzymanie zatrudnienia.
• Tak radykalnych kroków nie popierają sami urzędnicy ani resort pracy.

Ponad 19 tysięcy urzędników zatrudnionych w ponad 350 urzędach pracy pracuje nad aktywizacją zawodową ponad 1,5 mln zarejestrowanych bezrobotnych.

Trudno wśród nich znaleźć relację osoby, której PUP pomógł.

Z drugiej strony, niektórzy klienci urzędów wcale nie poszukują pracy, więc ich obsługa jest syzyfową pracą.

- 30-50 proc. klientów PUP-ów to osoby, które nie mogą lub nie chcą podjąć żadnej pracy – gro z nich oczekuje tylko i wyłącznie na składki ubezpieczenia zdrowotnego (oszczędzając w ten sposób prawie 280 zł miesięcznie), a urzędnicy muszą im poświęcić czas - uważa Jerzy Kędziora, dyrektor PUP-u w Chorzowie.

Wobec takich stanowisk ruch Kukiz’15 zaproponował likwidację powiatowych urzędów pracy.

- Realizowana przez zbiurokratyzowane urzędy polityka rynku pracy jest nieefektywna i bardzo kosztowna. Nie dość, że rzadko osiąga swój cel wyciągania ludzi z bezrobocia, to dodatkowo doprowadza do nadużywania staży jako darmowego wsparcia kadrowego. Mimo to budżet państwa co roku wydaje 12 miliardów złotych na funkcjonowanie nieskutecznych PUP-ów - czytamy na stronie klubu.

- Dziś bezrobotni udają, że szukają pracy, a urzędnicy udają, że szukają pracy dla bezrobotnych. Trzeba jak najszybciej naprawić ten system pełen błędów – zlikwidujmy urzędy i zreformujmy system pomocy społecznej. Już w trakcie kampanii zapowiadaliśmy, że przygotujemy gruntowną reformę polityki rynku pracy. Dzięki naszym propozycjom bezrobotni i ich rodziny będą mieć większą szansę na wyjście z kryzysu. Pomóżmy im, a nie utwierdzajmy w bezradności i uzależnieniu od państwa - komentuje Agnieszka Ścigaj z ugrupowania.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • życie! 2016-07-19 12:10:25
  Do ojjj: Poradzą sobie, przecież są fachowcami w danej dziedzinę! Większość zapewne ma ukryty dar przedsiębiorczości ,w związku z powyższym będzie sporo nowych podmiotów gospodarczych co wskazane, PKB wzrośnie, może zatrudnią też dotychczasowy bezrobotnych chociaż jakąś część. Do pracy rodacy!
 • ojjj 2016-07-19 11:51:43
  Likwidacja - 1.500.000 bezrobotnych+ 19.000 urzędników = 1.519.000 BEZROBOTNYCH
 • Marek 2016-07-19 11:50:01
  Urzędy pracy rozwiązać to jakiś chory stwór byłych komunistów znaczne lepiej ich zadania ogarnąć może bardzo dobrze rozwinięte w Polsce Ośrodki Pomocy Społecznej! Ile miliardów zostałoby zaoszczędzone w budżecie Państwa Polskiego, proponuje poważnie!
 • marek zakrzewski 2016-07-19 11:33:00
  Znajoma/50+/ doprowadziła w stołecznym urzędzie do paniki, bo chciała, aby jej realnie pomogli znaleźć pracę. Znalazła bez pomocy. Tzw. aktywizacja bezrobotnych to jedna, gigantyczna patologia, gdzie bezrobotni są na ostatnim miejscu. kilkadziesiąt miliardów zl zmarnowano w ramach funduszy UE. Wydając je na działania, o których na etapie regulaminu konkursu wiadomo było, że nic nie dadzą. To są patologie o których wszyscy w okolicach rynku pracy wiedzą i nikomu nie przeszkadza, funkcjonując od co najmniej 2006 r w skali makro.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA