XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

1050 rocznica Chrztu Polski: Już Mieszko chciał do Europy

1050 rocznica Chrztu Polski: Już Mieszko chciał do Europy
Tak wyglądał Mieszko I według Jan Matejki

• Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski.
• Nasza wiedza na temat tych wydarzeń jest jednak bardzo skromna, wielu rzeczy możemy się tylko domyślać.
• Historycznym mitem jest przekonanie, że głównym wrogiem państwa Mieszka byli „Niemcy”. To oni byli bowiem przedstawicielami chrześcijańskiej Europy do której chciał dołączyć.

Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem - w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują – ale pewności nie ma - że mógł on nastąpić na wyspie, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów.

Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mógł zmieścić się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem ochrzczony został jego dwór. Kronikarz z XII w., Gall Anonim, twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa.

Czy Mieszko podjął taką decyzję w obawie przed plemionami z północy (o państwie niemieckim nie było oczywiście wówczas jeszcze mowy)?

Jak tłumaczy dr. Andrzejem Pleszczyński dla Muzeum Historii Polski jest to opinia przebrzmiała, która wyrosła z naszych antyniemieckich fobii, rezultatu krzywd doznawanych przez Polaków przede wszystkim od schyłku wieku XIX aż po połowę XX.

- Pogląd, że Mieszko i jego poddani woleli Czechów niż Niemców, jest ahistoryczny. To Czechy, a nie Niemcy, były głównym przeciwnikiem Polski średniowiecznej. Już przecież Mieszko I dwadzieścia lat po chrzcie, opierając się na sojuszu z Niemcami, dokonał aneksji kontrolowanych przez Czechów rozległych terenów Śląska i Małopolski, które wcale - jak chce nasza popularna historiografia - nie były pierwotnie polskie, czeskie zresztą też nie - dodajmy dla porządku.

Cześć historyków uważa, że największe znaczenie miał chrzest nie dla bezpieczeństwa zewnętrznego, a dla wewnętrznej polityki państwa Polan, które podbijało sąsiednie plemiona, czczące lokalne bóstwa.

Przyjęcie chrześcijaństwa miało zintegrować młody organizm państwowy, umocnić władzę księcia.
Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia nie tylko duchowego, ale także w zakresie rządzenia, gospodarki i - co najważniejsze - w kwestii przyjmowania zdobyczy cywilizacji zachodniej.

Jaka była siła i znaczenie państwa Wielkopolan w ówczesnej Europie?

- Mieszko daleko ustępował Bolesławowi czeskiemu, a pod względem rangi i siły militarnej państwo Piastów przewyższali zaodrzańscy Wieleci, pewnie też władcy Obodrytów – mówi dr. Andrzej Pleszczyński.

Za czasu przodków Mieszka Gniezno, Poznań i Giecz strzegł wtedy niewielkiego, liczącego około 5 tys. km kw. terytorium - jądra państwa Piastów. Ludność tego państewka szacuje się na 150 tys. osób.

Po dojściu do władzy (ok. 960 r.) Mieszko I przebudował grody założone przez poprzedników. Polanom udało się też rozszerzyć swoje władztwo, przyłączając Śląsk, Kraków i Pomorze. Tak powstała Polska - z grubsza w granicach, w których znamy ją dzisiaj.

Już wtedy, tysiąc lat temu, dało się we znaki kiepskie geopolityczne położenie Polski między Zachodem a Wschodem. Polska Mieszka I była na styku dwóch światów: łacińskiej cywilizacji zachodniej i bizantyjskiej wschodniej.

Jak uważają historycy Mieszko I zdawał sobie sprawę, że przyjęcie nowej wiary i stworzenie własnej organizacji kościelnej umocni jego państwo, zapewni mu prestiż i uznanie przez całą chrześcijańską Europę.

Książę musiał wiedzieć, że bez znajomości pisma, bez nowoczesnej organizacji społecznej, bez rewolucji w obrocie pieniądzem, w systemie podatkowym czy w rolnictwie jego państwo skazane będzie prędzej lub później na wchłonięcie przez nowocześniejszych, potężniejszych sąsiadów.

W pierwszych latach panowania Mieszka I, a więc około roku 960, jego władzy (poza Polanami mieszkającymi nad środkową Wartą, wokół Gniezna) podlegali też Goplanie znad Gopła, Mazowszanie żyjący na prawym brzegu Wisły i mający swój gród naczelny w Płocku, a także Lędzianie, których terytorium stanowiła późniejsza Sandomierszczyzna i Lubelszczyzna. Zapewne odziedziczył również Mieszko po ojcu Pomorze Wschodnie. Państwo Mieszka I było niejednolite.

Składało się z kilku plemion, które nie poczuwały się jeszcze do szerszej wspólnoty. Wprawdzie wszyscy mieszkańcy wczesnej Polski mówili jednym językiem, mieli podobne wierzenia i osiągnęli podobny stopień rozwoju gospodarczego, ale jedyną formą więzi społecznych, jakie ich łączyły, były więzi plemienne.

Wydaje się, iż jednym z głównych zadań, jakie stanęły przed Mieszkiem, była unifikacja podległych mu krain. Można tez sądzić, że współpracujący z nim w tworzeniu państwa możni pierwsi poczuli jedność ponadplemienną. Widzieli w Mieszku swego władcę, dostrzegali swój interes w zachowaniu, umocnieniu i powiększaniu kraju.

Przyjmując chrzest zabezpieczał Mieszko swój kraj przed nawracaniem go siłą. Mógł się też spodziewać, że wspólna religia przyśpieszy integrację Polski.

Wkrótce, bo już w 968 r., powstało polskie biskupstwo. Od początku było ono niezależne od Kościoła niemieckiego, podlegało bezpośrednio papieżowi.

W ostatnich latach swego panowania Mieszko doprowadził do poważnego powiększenia państwa. W 990 r. wybuchła wojna polsko-czeska, w której plamiona niemieckie poparły Polskę. W jej wyniku do Polski przyłączony został Śląsk, a być może także południowa Małopolska z Krakowem. Ostatnim posunięciem politycznym Mieszka I było wydanie dokumentu, który zachował się tylko w streszczeniu i nazwany został przez historyków - od pierwszych słów tekstu - Dagome iudex.

Aktem tym polski władca oddawał swoje państwo w opiekę papieżowi. Miało to zapewne zabezpieczyć Kościół polski przed roszczeniami niemieckimi, a także zapewnić młodszym synom książęcym udział we władzy w Polsce.

Ocenia się, iż ostatecznie państwo Mieszka I liczyło około miliona mieszkańców skupionych głównie w dolinach wielkich rzek.

Źródła: ,,Poczet władców Polski" Tomasz Biber, Maciej Leszczyński, Materiały Muzeum Historii Polski
www.piastowie.kei.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: 1050 rocznica Chrztu Polski: Już Mieszko chciał do Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!