Część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa: Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek, Wesoła


Piotr Andrzejewski - informacje o kandydacie do senatu To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Piotr Andrzejewski Wybory 2015

Głosowanie internautów zakończone.
Wyniki zaktualizowano 23 października.

  • WASZ RANKING W OKRĘGU
     

    2 miejsce 30,53 % poparcia

Senator I, II, III, IV, VI i VII kadencji, członek Trybunału Stanu. W 1964 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni uzyskał również absolutorium z historii sztuki. Odbył aplikację sądową i adwokacką, a w 1971 roku rozpoczął praktykę adwokacką.

W 1989 roku zasiadał w Państwowej Komisji Wyborczej jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego. W tym samym roku, po śmierci Grzegorza Białkowskiego, uzyskał mandat senatora w wyborach uzupełniających. W Senacie I kadencji zasiadał w Komisjach Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego, Inicjatyw i Prac Ustawodawczych, Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Nadzwyczajnej do spraw górnictwa.

Jako Senator II kadencji (z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej), pełnił m.in. funkcję dyrektora generalnego i likwidatora Państwowej Jednostki Organizacyjnej Radio i Telewizja. Zasiadał w Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich jako jej wiceprzewodniczący oraz w Komisjach Inicjatyw i Prac Ustawodawczych, Nadzwyczajnej do spraw górnictwa i Nadzwyczajnej do spraw integracji europejskiej.

W Senacie III kadencji (z ramienia NSZZ "Solidarność"), przewodniczył Komisji Nadzwyczajnej do spraw inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany przepisów o obywatelstwie polskim, był też wiceprzewodniczącym Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych.

Z kolei w 1997 roku, z listy Akcji Wyborczej Solidarność, objął mandat senatora IV kadencji. Kierował wówczas Komisją Ustawodawczą i zasiadał w Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2001 roku bezskutecznie ubiegał się o reelekcję z ramienia komitetu Klub Służby Niepodległości – Senat 2001.

Po czteroletniej przerwie ponownie zasiadł w ławach Senatu w 2005 roku jako bezpartyjny kandydat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczył Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, zasiadał w Komisji Ustawodawczej.

W 2007 roku po raz szósty uzyskał mandat senatorski oraz został przewodniczącym komitetu organizacyjnego Roku Generała Władysława Andersa. W Senacie VII kadencji objął funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz członka Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku ponownie startował do Senatu z ramienia PiS. Nie uzyskał jednak reelekcji. Jednak tego samego roku został powołany na członka Trybunału Stanu, a w 2012 roku trafił do zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!