REKLAMA


Mirosława Nykiel - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Mirosława Nykiel Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Nauczycielka, senator VI kadencji, posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Należy do Platformy Obywatelskiej.

Ukończyła studia na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a także studia podyplomowe – z filologii polskiej w Ośrodku Kształcenia Nauczycieli w Katowicach oraz z integracji europejskiej w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

W 1980 roku wstąpiła do„Solidarności”. W latach 1973–1990 była pracownikiem kultury i nauczycielem języka polskiego. W latach 90. pracowała w Ruch S.A., w latach 2000–2001 pełniła funkcję prezesa zarządu tej firmy. Następnie prowadziła własną działalność gospodarczą.

W 1993 i 1997 roku bez powodzenia kandydowała do Sejmu. Była wśród założycieli Akcji Wyborczej Solidarność i Ruchu Społecznego AWS  oraz Inicjatywy dla Polski. Przez wiele lat była przewodniczącą Oświęcimskiej Koalicji Obywatelskiej. W 2005 roku przeszła wraz z grupą działaczy z IdP do Platformy Obywatelskiej.

W 2005 roku z ramienia PO została wybrana na senatora VI kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia PO uzyskała mandat poselski, otrzymując 33 180 głosów w okręgu bielskim. W wyborach w 2011 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, dostała 43 329 głosów. Bezskutecznie kandydowała w 2014 roku do Parlamentu Europejskiego.

W 2015 została ponownie wybrana do Sejmu, otrzymując 26 927 głosów w okręgu Bielsko-Biała (Żywiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice).

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.