REKLAMA


Janusz Sanocki - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Janusz Sanocki Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Niezrzeszony poseł na Sejm VIII kadencji. Dziennikarz, polityk, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, samorządowiec, były burmistrz Nysy. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Organizacji i Zarządzania.

Do sejmu dostał się z listy Kukiz,15 jednak postanowił opuścić szeregi ruchu i zostać posłem bezpartyjnym.

Jest autorem książek (m.in. "WoJOWnicy " i "Za oknem mur, kolczasty drut...").

Od 1977 do 1979 roku był członkiem PZPR. W 1980 roku należał do założycieli NSZZ „Solidarność” w Nysie. Kierował MKZ Ziemi Nyskiej, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów związku z Gdańsku. We wrześniu 1981 roku  współtworzył i stanął na czele nyskiego Klubu Służby Niepodległości. 13 grudnia 1981 roku został internowany.

W 1985 roku za działalność opozycyjną aresztowany, skazano go na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole polityki mieszkaniowej, w tym samym roku w okresie wyborów współorganizował kampanię „Solidarności” w województwie opolskim (jako wiceprzewodniczący wojewódzkiego KO).

W 1990 roku utworzył nyski Komitet Obywatelski, który wygrał pierwsze wybory samorządowe w Nysie. W 1991roku został członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w latach 1992–1993 należał do Unii Polityki Realnej. W 1993 wycofał się z partyjnej aktywności i założył lokalne stowarzyszenie Liga Nyska. Od 1995 roku jest związany z Ruchem Obywatelskim na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, pełniąc funkcję koordynatora krajowego ruchu.

W 2000 został wybrany na prezesa Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego „JOW”. Pełnił tę funkcję do 2008. Od 1994 do 2006 roku był radnym rady miejskiej w Nysie, a w latach 1998-2001 sprawował urząd burmistrza Nysy. W 2006 roku został wybrany do rady powiatu nyskiego. Od listopada 2006 do marca 2007 był członkiem jego zarządu.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku jako bezpartyjny bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej w okręgu wyborczym Katowice. Pełnił funkcję pełnomocnika okręgowego tej partii w Opolu. W wyborach samorządowych w 2010 i w 2014 roku uzyskiwał reelekcję do rady powiatu z listy Ligi Powiatu Nyskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu nr 51 (jako bezpartyjny). Zaangażowany również w ruchy związane z Pawłem Kukizem i w jego kampanię przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku.

W wyborach parlamentarnych w tym samym roku otworzył listę wyborczą zorganizowanego przez niego komitetu wyborczego wyborców w okręgu opolskim. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 15 705 głosów.

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej.

 

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj (14 komentarzy)

 • jala 2016-12-08 09:52:44
  Iloraz inteligencji tego posla jest na poziomie Kraba.
 • Ja 2016-12-07 21:48:24
  Do obywatel: Burakiem jesteŝ pan obywatelu
 • obywatel 2016-12-07 18:50:12
  Burak jakich mało.- to najłagodniejsze określenie tego osobnika
 • kacaja 2016-01-03 00:50:27
  Tylko jedno proszę poprzyj zmianę konstytucji .
 • Janusz Wąchocki 2016-01-02 15:44:14
  Najbliższy i zaufany współpracownik Kukiza. Poszedł sobie w pizdu zaraz na początku. Gratulacje. Pozdrowienia dla wszystkich wydymanych.
 • smuda 2015-12-03 16:11:32
  Całe szczęści że się przeniosłem z tego okręgu wyborczego bo tej mordy nie znosiłem. Niestety teraz będę ją oglądał w telewizji.
  Jest Pan tak postrzelony że sam by się Pan nie dostał do sejmu i wykorzystał Pan Kukiza jak trampoliny żeby się wydostać z nyskiego grajdoła i jeszcze ma Pan czelność zgłaszać wniosek o skrócenie posiedzeń w piątki bo weekend chce Pan spedzić w domciu. Trzeba być skończony (...) żeby będą dopiero co zaprzysięrzonym posłem wnioskować o takie rzeczy. A przede wszystkim za grosz poczucia odpowiedzialności. Szkoda że Pan do dnia dzisiejszego nie internowali. Bo takich psycholi na ulicę nie powino się wypuszczać.
  M.in dzięki takim jak Pan Nysa i nowinom nyskim, które wydaje Pan z tylniego fotela zaliczył chyba największy exodus mieszkańców.

  Wracając do wyjścia z partii Kukiza spytam retorycznie, czy po ślubie kościelnym noc poślubną spędził Pan z kochanką czy wniósł Pan o rozwód ?
 • Szary 2015-11-04 04:22:05
  Przepraszam, ale jak to jest, ze Pan Sanocki mial wyrok 6 miesiecy w zawiasach na 3 lata i mogl zostac poslem skoro Konstytucja RP zabrania takim osobom sprawowania mandatu posla?
 • Warto 2015-09-22 14:46:31
  Jeśli pierwszy raz kandydujesz spotkasz się z owczarstwami i pomówieniami niestety zaczyna być to standardem. Zgodnie z kodeksem wyborczym możesz szybko sprawę wyjaśnić daje Ci Art. 111§ 1. Jeżeli rozpowszechniane, w tym również w prasie w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.6)), materiały wyborcze, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia:
  1) zakazu rozpowszechniania takich informacji;
  2) przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje;
  3) nakazania sprostowania takich informacji;
  4) nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste;
  5) nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone;
  6) nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100.000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
  § 2. Sąd okręgowy rozpoznaje wniosek, o którym mowa w § 1, w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. Sąd może rozpoznać sprawę w przypadku usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy lub uczestnika postępowania, którzy o terminie rozprawy zostali prawidłowo powiadomieni. Postanowienie kończące postępowanie w sprawie sąd niezwłocznie doręcza wraz z uzasadnieniem osobie zainteresowanej, o której mowa w § 1, i zobowiązanemu do wykonania postanowienia sądu.
  § 3. Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.
  § 4. Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje prasę w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, w której nastąpić ma publikacja, oraz termin publikacji.
  § 5. W razie odmowy lub niezamieszczenia sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin przez zobowiązanego w sposób określony w postanowieniu sądu sąd, na wniosek zainteresowanego, zarządza opublikowanie sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin w trybie egzekucyjnym, na koszt zobowiązanego.
  § 5a. Do sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin publikowanych w programach nadawców radiowych lub telewizyjnych stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji dotyczące działalności reklamowej w programach telewizyjnych i radiowych, z tym że czas przeznaczony na ich publikację nie jest wliczany do dopuszczalnego wymiaru czasu emisji reklam określonego w art. 16 tej ustawy.
  § 6. W sprawach, o których mowa w § 1, 4 i 5, przepisu art. 104 nie stosuje się.

  Nie licz na to ze osoba się podpisze imieniem i nazwiskiem i adresem to błąd. Podpisuje się swoim IP i może sam go znaleźć za pomocą prostego narzędzia oraz ustalić adres skąd wysłał informacje geoiptool.com ustalenie IP dla informatyka również jest prostą sprawą ale dla Ciebie nie koniecznie. W praktyce na forach piszą, byłe dziewczyny, chłopaki, członkowie skłóconych rodzin, byli pracownicy, podwładni itp. Pomożemy Ci za darmo ale będziemy prosić Cię o wskazanie określonej organizacji pożytku publicznej na które pomawiający będzie musiał wpłacić. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaniu danych do pozwu wystarczy pod danym komentarze napisać tak lub  i skontrujemy się z Tobą. Doświadczeni politycy raczej dziwnymi wpisani się nie przejmują bo szkoda im czasu ale Ty może rozważyć przecież to Ciebie nić nie kosztuje tylko Twojego „wielbicieli”.

 • Kaktus 2015-09-15 16:28:12
  Ja tylko zapytam : co pan zrobił dobrego dla Polski ?
  Całe życie przy korycie , rodzina i przyjaciele ustawieni :)
  Tylko gdzie w tym wszystkim jest Polska ?