Marian Starownik - informacje o kandydacie do sejmu To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Marian Starownik Wybory 2015

Głosowanie internautów zakończone.
Wyniki zaktualizowano 23 października.

  • WASZ RANKING W OKRĘGU

    121 miejsce 0,04 % poparcia
  • POPULARNOŚĆ NA LIŚCIE
    KOMITETU W OKRĘGU

    15 miejsce 2,10 % poparcia

Samorządowiec, poseł na Sejm X, I, II i VI kadencji, od 2012 wicewojewoda lubelski, były starosta lubartowski.

Ukończył studia na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczej w Lublinie; kończył również studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

Należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, później do Polskiego Stronnictwa Ludowego "Odrodzenie" i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był m.in. instruktorem terenowym Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Lublinie, członkiem tegoż komitetu (1978–1989), członkiem Rady Naczelnej PSL-Odrodzenie i PSL. Przewodniczy zarządowi powiatowemu PSL w Lubartowie. Działał również w Związku Młodzieży Wiejskiej (m.in. przewodniczył Krajowej Komisji Rewizyjnej), Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (m.in. jako wiceprezes zarządu głównego i członek władz lokalnych),Ludowych Zespołach Sportowych (członek władz centralnych i lokalnych).

Od maja 1981 do maja 1982 roku pełnił funkcję naczelnika gminy Uścimów, został odwołany przez wojewodę lubelskiego, a następnie po proteście Gminnej Rady Narodowej przywrócony na to stanowisko w czerwcu 1982 roku. Po reformie samorządowej od 1990 był wójtem tej gminy. W latach 1989-1997 sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia ZSL, następnie I i II kadencji z ramienia PSL, wybranego w okręgu Lublin. Był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (1989-1991) oraz Komisji Samorządu Terytorialnego (1991–1993). Od 2002 roku pełnił funkcję starosty powiatu lubartowskiego. W 2006 roku został wybrany radnym sejmiku lubelskiego, złożył jednak mandat, ponownie obejmując urząd starosty.

Od 1997 roku kilkakrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu (m.in. w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007) oraz do Parlamentu Europejskiego (2009).Po śmierci Edwarda Wojtasa 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku wyraził zgodę na objęcie w jego miejsce mandatu poselskiego w związku z rezygnacją ze strony Henryka Smolarza.

10 lutego 2012 roku powołany na stanowisko wicewojewody lubelskiego.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!