Stanisław Huskowski - informacje o kandydacie do sejmu To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Stanisław Huskowski Wybory 2015

  • Oficjalne wyniki PKW

    Nie uzyskał/a mandatu, KWW nie przekroczył progu

Głosowanie internautów zakończone.
Wyniki zaktualizowano 23 października.

  • WASZ RANKING W OKRĘGU

    25 miejsce 0,76 % poparcia
  • POPULARNOŚĆ NA LIŚCIE
    KOMITETU W OKRĘGU

    1 miejsce 100,00 % poparcia

Samorządowiec, senator V kadencji, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od 2013 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Do Sejmu VIII kadencji wybrany z listy Platformy Obywatelskiej, której był członkiem do lata 2016 roku. Został usunięty z partii decyzją kierownictwa, we wrześniu założył koło "Europejscy Demokraci". Opuścił Sejm VIII kadencji w wyniku wyborów samorządowych. Wybrano go do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 80. pracował naukowo na Politechnice Wrocławskiej.

W latach 1980 -1981 pełnił funkcję rzecznika prasowego dolnośląskiej „Solidarności”. Wstanie wojennym był poszukiwany listem gończym przez SB (m.in. z Władysławem Frasyniukiem i Józefem Piniorem) w tzw. sprawie 80 milionów zł dolnośląskiej „Solidarności”. W 1982 został aresztowany, a następnie internowany. 

Należał do założycieli Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. W 2001 przystąpił do Platformy Obywatelskiej.

Przez wiele lat sprawował mandat radnego Rady Miejskiej Wrocławia. Był przewodniczącym rady, wiceprezydentem, a w latach 2001-2002 prezydentem Wrocławia.

W kwietniu 2004 wygrał wybory uzupełniające do Senatu V kadencji. W wyborach w 2005 został wybrany na posła na Sejm V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu wrocławskim.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 9584 głosów. Od listopada 2007 do marca 2009 zasiadał w Radzie Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów, 2 kwietnia 2009 został powołany na członka Rady Służby Cywilnej. Został stałym delegatem Sejmu RP na posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. 6 czerwca 2013 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W 2014 ponownie bezskutecznie kandydował do PE.

W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat posła na kolejną kadencję, otrzymując w okręgu legnickim 15 206 głosów. W listopadzie tegoż roku zakończył urzędowanie na stanowisku wiceministra administracji i cyfryzacji.

W Sejmie VIII kadencji zasiadał w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, jest zastępcą przewodniczącego.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!