XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zofia Romaszewska - opozycjonistka z PRL, zasłużona w pomocy represjonowanym

Zofia Romaszewska - opozycjonistka z PRL, zasłużona w pomocy represjonowanym
Urodzona w 1940 r. w Warszawie Irena Zofia Romaszewska ukończyła fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (fot. Twitter Kancelaria Prezydenta)

Zofia Romaszewska - działaczka opozycji z PRL, aktywistka NSZZ "Solidarność", pomagająca w PRL represjonowanym i ich rodzinom, współtwórczyni Biura Interwencji Komitetu Obrony Robotników - została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Urodzona w 1940 r. w Warszawie Irena Zofia Romaszewska ukończyła fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1967 roku była współinicjatorką akcji zbierania podpisów pracowników naukowych w obronie Adama Michnika, zawieszonego w prawach studenta UW.

Po brutalnie stłumionych przez władze PRL robotniczych protestach w 1976 roku w Ursusie i Radomiu, zaangażowała się - wraz z nieżyjącym już mężem Zbigniewem Romaszewskim, wieloletnim senatorem RP - w akcję pomocy prześladowanym. Od 1977 roku współtworzyła i kierowała wraz z mężem Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników. Niosło ono pomoc poszkodowanym oraz odnotowywało i rejestrowało przypadki łamania praw człowieka.

W czasie ponad czterech lat swojej działalności Biuro udokumentowało kilkaset przypadków bezprawia władzy komunistycznej. Wśród nich były sprawy dotyczące zwolnień z pracy z powodów politycznych, rewizji, aresztowań, prób umieszczania w zakładach psychiatrycznych osób "niewygodnych", a także pobić, a nawet zabójstw. Informacje te zamieszczano w "Biuletynie Informacyjnym" Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, którego dział "Praworządność" Romaszewska redagowała. Ponadto starano się, ażeby wiadomości o represjach docierały poza granice Polski, m.in. za pośrednictwem Radia Wolna Europa.

Biuro, wykorzystując Fundusz Samoobrony Społecznej, pomagało prześladowanym, płacąc za nich grzywny i wspierając zasiłkami wyrzuconych z pracy.

W 1980 r. jego pracownicy zorganizowali Komisję Helsińską, która wysłała raport na konferencję praw człowieka w Madrycie. Zawierał on informacje o politycznych represjach i szykanach stosowanych przez władze PRL. Był on podsumowaniem dotychczasowych prac Biura, którego obowiązki przejęły regionalne komisje interwencyjne "Solidarności".

W latach 1980-81 Romaszewska kierowała pracami Komisji Interwencji i Praworządności Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność".

Od 1982 roku współorganizowała i była spikerką pierwszego podziemnego Radia "Solidarność". Aresztowana 5 lipca 1982 roku, została skazana na trzy lata więzienia. Zwolniona po ogłoszeniu amnestii w lipcu 1983 roku.

W 1985 roku wyjechała do USA, gdzie stworzyła Polski Fundusz Obrony Prawnej, który stanowił podstawę materialną powołanej w 1986 roku działającej jawnie Komisji Interwencji i Praworządności "S".

W latach 1986-1989 Romaszewska kierowała wraz z mężem Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "S". W 1990 roku w ramach Fundacji Praw Człowieka z mężem i współpracownikami przy współudziale litewskiego Sajudisu organizowała II Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Leningradzie, a w 1998 roku współorganizowała III Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Warszawie.

W latach 1989-1994 kierowała Biurem Interwencji Kancelarii Senatu. W 1995 r. przeprowadzono reorganizację Kancelarii Senatu, w wyniku czego straciła pracę. W latach 1991-1993 była członkiem Trybunału Stanu.

Jest laureatką Nagrody Praw Człowieka Fundacji Aurora przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii (1987).

W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2007-2010 zasiadała w składzie Kapituły Orderu; w latach 2008-2010 była Kanclerzem Orderu. W 2010 r. Romaszewska zrezygnowała z funkcji kanclerza i z członkostwa w Kapitule. Swą decyzję tłumaczyła tym, że poglądy prezydenta Bronisława Komorowskiego na wzorce osobowe i obywatelskie są rozbieżne z jej przekonaniami.

Dwukrotnie, w 2010 i 2015 roku, Romaszewska była zgłaszana przez klub Prawa i Sprawiedliwości jako kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Angażowała się w inicjatywy podejmowane przez PiS. Popierała kandydaturę Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2015 r. i współorganizowała Prezydenckie Biuro Interwencyjne "DUDA POMOC".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zofia Romaszewska - opozycjonistka z PRL, zasłużona w pomocy represjonowanym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!