XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmowa przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej?

Zmowa przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej?
Śledczy zamierzają rozliczyć osoby zaangażowane w "ustawienie" kompleksowej obsługi spotkań i konferencji podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (fot. pixabay.com)

Prokuratura oskarża 15 osób o zmowę przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w UE.

Jak informuje „Rzeczpospolita", śledczy zamierzają rozliczyć osoby zaangażowane w "ustawienie" kompleksowej obsługi spotkań i konferencji podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Do sądu wystosowano już akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, które prawdopodobnie zawiązały przestępcze porozumienie w tej sprawie.

Jak podaje cytowany przez gazetę prowadzący śledztwo prok. Andrzej Michalski z Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie "działania oskarżonych, którzy weszli w zmowę, spowodowały szkodę w imieniu Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 14 mln zł".

Jak czytamy w artykule, przetarg był zorganizowany przez MSZ. W 2011 roku wygrało go konsorcjum trzech firm - Easylog, IT Expert i CAM Media (ostatnia z nich nie brała udziału w zmowie).

Na ławie oskarżonych mają zasiąść główny organizator "ustawki", powiązany z firmą Easylog Janusz J., jego życiowa partnerka, była urzędniczka MSZ Monika J., członkowie komisji przetargowej resortu oraz osoby z firm pozorujących konkurencję - pisze „Rzeczpospolita"..

MSZ w przetargu podało zakres cenowy między 125 tys. euro a 35 mln euro. Jak czytamy w gazecie - śledczy twierdzą, że o wartości kwoty na realizację zamówienia wiedziało jedynie wąskie grono osób.

Do przetargu dopuszczono pięć firm. Cztery z nich, które przeszły do dalszego etapu przetargu, wycofały się i do drugiego etapu stanęło tylko konsorcjum. Prokuratura podaje, że jedynie oferta formy Easylog była równa 34 mln zł - dokładnie tyle, ile MSZ zdecydowało się wydać na realizację przetargu. Według śledczych firma Easylog w rzeczywistości nie posiadała także odpowiednich referencji do realizacji wygranego przetargu.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów. Odpowiedzą oni za udział w zmowie przetargowej, a niektórzy także m. in. za sfałszowanie referencji i posłużenia się nimi, natomiast członkowie komisji za niedopełnienie obowiązków - podkreśla "Rzeczpospolita".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmowa przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!