REKLAMA

Zmarł arcybiskup Franciszek Macharski. Duchowny był hospitalizowany

  • Autor: GP/PAP
  • 02 sierpnia 2016 10:23
Zmarł arcybiskup Franciszek Macharski. Duchowny był hospitalizowany Arcybiskup Franciszek Macharski w 2009 roku. (fot.:wikipedia.org/CC)

● Po długiej hospitalizacji zmarł emerytowany metropolita krakowski arcybiskup Franciszek Macharski.
● Duchowny trafił do szpitala w wyniku wypadku do którego doszło w jego mieszkaniu.
● Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005.

2 sierpnia 2016 r. zmarł po długiej hospitalizacji były metropolita krakowski arcybiskup Franciszek Macharski. O tej smutnej wiadomości poinformował marszałek Małopolski Jacek Krupa.

W czasie wizyty w Polsce odwiedził Macharskiego papież Franciszek. Specjalnie by stanąć przy łóżku duchownego zmienił plan swojej wizyty w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Kard. Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu.

Był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.

Sakrę biskupią ks. Macharski otrzymał z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; a w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich.

Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację. Do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r.

Kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA