Ziobro: Zapis o wymogu 3/5 przy wyborze KRS jest bardzo niepokojący

Ziobro: Zapis o wymogu 3/5 przy wyborze KRS jest bardzo niepokojący
Minister Zbigniew Ziobro i wiceminister Warchoł w czasie wystąpienia dla mediów w siedzibie resortu sprawiedliwości. (fot.:Ministerstwo Sprawiedliwośc/twitter.com)

Mianem "bardzo, bardzo niepokojącego" określa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapis w jednej z trzech ustaw czekających na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy - o wymogu 3/5 głosów koniecznych do wyboru przez Sejm członków KRS-sędziów.

- Nie będę stwarzał wrażenia, że to jest coś, co mnie cieszy. Przeciwnie - powiem, że ta zmiana jest bardzo, bardzo niepokojąca dla mnie i nie ułatwia nam, jeśli ona wejdzie w życie, zadania - powiedział Ziobro w poniedziałek w TVP1, pytany czy ten zapis, wprowadzony do ustawy o SN z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, jest jakąś przeszkodą w całościowej reformie. Prezydent mówił wcześniej, że bez takiej zmiany nie podpisze ustawy o SN.

- To jest poważny problem  - powiedział Ziobro, powołując się na przykład z Włoch, gdzie wymóg kwalifikowanej większości przy wyborze członków tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego całkowicie paraliżował taki wybór.

Pytany, czy taka większość jest możliwa do osiągnięcia razem z Kukiz'15 i mniejszymi ugrupowaniami, Ziobro odparł: - To jest ekstremalnie trudne zdanie, ale trzeba w polityce czasami podejmować się zadań ekstremalnie trudnych.

Zdaniem ministra, "znaczenie trzeciorzędne" mają rozbieżne zapisy w ustawie o SN co do liczby kandydatów na I prezesa SN, których Zgromadzenie Ogólne SN ma przedstawić prezydentowi (w jednym artykule ustawy jest mowa o pięciu, a w innym - o trzech). Dodał, że pojawiły się one "w ferworze pracy w parlamencie".

- Zdarzają się takie w trakcie prac legislacyjnych, zwłaszcza jeżeli jest tego rodzaju presja i opozycja nie pozwala legislatorom (...), których zadaniem jest redagować poprawki - powiedział minister.  - To jest błąd interpretacyjny dający się wyjaśnić; takich błędów jest mnóstwo w różnych ustawach, które zostały przyjęte i podpisane - oświadczył Ziobro.

Ziobro przypomniał, że to właśnie SN wydał uchwały o przedawnieniu niektórych zbrodni komunistycznych; bronił sędziów, którzy orzekali na podstawie dekretu o stanie wojennym, zanim jeszcze zaczął on obowiązywać; podtrzymał uniewinnienie b. posłanki PO Beaty Sawickiej oskarżonej o korupcję; zdecydował też, że swój zawód może nadal wykonywać sędzia Ryszard Milewski, który był gotowy z przedstawicielem ówczesnego premiera uzgadniać skład sędziowski oraz termin posiedzenia w sprawie Amber Gold.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ziobro: Zapis o wymogu 3/5 przy wyborze KRS jest bardzo niepokojący

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!