XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zbigniew Ziobro prokuratorem generalnym?

Zbigniew Ziobro prokuratorem generalnym?
Projekt PiS zakłada połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości fot. ms.gov.pl)

W Wigilię PiS złożył w Sejmie projekty ustaw dotyczące prokuratur – informuje portal „Dziennik.pl”. Jeden z nich dotyczy połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Ustawy, które wpłynęły do Sejmu, zakładają m.in. połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział w radiowej Jedynce, że prace nad ustawą będą przebiegały bardzo sprawnie.

 „Tempo prac powinno być o tyle szybkie, że wiosną upływa kadencja obecnego prokuratora generalnego. Myślę, że nie ma sensu rozpoczynać procedury, dosyć skomplikowanej, wyboru nowego prokuratora generalnego, jeśli w zamyśle Prawa i Sprawiedliwości jest likwidacja funkcji prokuratora generalnego w tym kształcie, w jakim mieliśmy do czynienia od roku 2010” – mówił w radiowej Jedynce.

Jak przypomniał, PiS był od początku przeciwny zmianom, które weszły w życie pięć lat temu.

– Mówiliśmy już wtedy o tym, że ta zmiana przyniesie efekt taki, że prokuratura będzie mniej sprawnie ścigać przestępców, to się zresztą, w naszym odczuciu, potwierdziło. Nastąpiło ubezwłasnowolnienie prokuratura generalnego, który nie miał właściwie żadnych możliwości kierowania teoretycznie podległą sobie instytucją – mówił Jacek Sasin.

Zmiany proponowane przez PiS nie kończą się jednak tylko na połączeniu stanowisk ministra i prokuratora generalnego. Jak informuje „Dziennik.pl” dwa projekty ustaw autorstwa PiS, które wpłynęły do Sejmu w Wigilię, pokazują, że jeśli zmiany wejdą w życie, będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową instytucją, w której na najważniejszych szczeblach zostanie przeprowadzona rewolucja kadrowa.

Zamiast obecnej Prokuratury Generalnej powstanie Prokuratura Krajowa. Jej ważnym pionem ma być odpowiedzialny także za walkę z terroryzmem departament ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, podlegający zastępcy prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji. W Prokuraturze Krajowej ma zaś powstać wydział spraw wewnętrznych, zajmujący się sprawami dyscyplinarnymi i przestępstwami prokuratorów i sędziów.

Zamiast prokuratur apelacyjnych powstaną regionalne, które się skupią na ściganiu najpoważniejszych przestępstw finansowo-gospodarczych i skarbowych. Zlikwidowana zostałaby prokuratura wojskowa.

Jak informuje Dziennik.pl, ustawy dają ministrowi możliwość dokonania zmian kadrowych. Z powodu likwidacji prokuratur generalnej i apelacyjnych oraz powołania prokuratur krajowej i regionalnych nowy szef będzie mógł je obsadzić wskazanymi przez siebie pracownikami. Prokuratorzy, którzy nie zostaną zatrudnieni na dotychczasowym miejscu pracy, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia będą mogli zostać przesunięci do prokuratur dowolnego szczebla.

Ustawa likwiduje też kadencyjność funkcji w prokuraturze, a szefowie prokuratur okręgowych i rejonowych stają się pełniącymi obowiązki. Nowe nominacje mają być dokonane w ciągu 60 dni przez prokuratora generalnego na wniosek krajowego.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zbigniew Ziobro prokuratorem generalnym?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!