REKLAMA

Wybory w USA. Bielan nie widzi zagrożenia w wygranej Trumpa

  • Autor: GP
  • 08 listopada 2016 09:21
Wybory w USA. Bielan nie widzi zagrożenia w wygranej Trumpa Adam Bielan (PiS) wielokrotnie obserwował wybory w USA, implementował kampanijne rozwiązania zza oceanu w Polsce jako koordynator kampanii wyborczych PiS i innych prawicowych podmiotów. (fot.:youtube.com)

• Adam Bielan, senator i specjalista od kampanii wyborczych ocenił, że Trump i tak będzie musiał sięgnąć po Republikanów, jeśli zostanie prezydentem.
• Jego ewentualna wygrana to nie będzie też katastrofa, jak niektórzy ostrzegają, przekonywał polski polityk.
• W temacie Hillary Clinton Bielan jest dobrej myśli. Stwierdził, że od 10 lat polityk walczy o Biały Dom.
• Kampanię w USA ocenił jako brutalną ale i rekordową, np. w ilości widzów pierwszej debaty wyborczej.

Adam Bielan z PiS, senator i wicemarszałek izby wyższej relacjonował jak widzi kampanię wyborczą w USA. Polityk, który sam często koordynował kampanie wyborcze w Polsce podkreślił, że ktokolwiek wygra Biały Dom będzie partnerem dla Polski.

- Cieszy mnie, że Polonia stała się ważną grupą w tej kampanii - powiedział senator w Polskim Radiu, we wtorek, w dzień elekcji wyborczej w USA. Bielan nawiązał do wizyty Donalda Trumpa w Chicago, gdzie polityk-miliarder zapewnił, że będzie walczył o zniesienie wiz do USA dla Polaków. Trump odwiedził polonijne miasto we wrześniu.

Bielan podkreślił, że Trump niebędący politykiem będzie musiał się oprzeć o Republikanów jeśli wygra wybory. - Nie sądzę, żeby jego wybór oznaczał zawirowanie w polityce międzynarodowej - powiedział dalej polski senator, co przeczy powszechnej opinii, że Trump jest pewnym elementem "chaosu".

- Hillary Clinton natomiast to znana polityk - kontynuował polityczną analizę pytany. - Byłą Pierwszą Damą, była sekretarzem stanu USA, to odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Znamy jej poglądy.

Czytaj: Kogo wybiorą Amerykanie? 45 prezydent USA to będzie osobowość

Bielan, jako reprezentant polskiego parlamentu nie chciał oceniać kogo preferowałby w Waszyngtonie.

Najbardziej imponująca kampania od lat

Ponieważ Adam Bielan jest specjalistą od komunikacji politycznej część jego oceny miała charakter bardziej merytoryczny, niż polityczny.

- WStanach kampanie trwają długo i są kosztowne - przypominał Bielan. - Już 8 lat temu przekroczono miliard dolarów. Co ciekawe, mówi się, że kampania Hillary Clinton trwa już 10 lat.

Polityk nawiązywał do starań polityk, która 8 lat temu próbowała wygrać nominację partii w starciu z Barackiem Obamą i przegrała.

- Te kampanie są kosztowne, a tegoroczna jest specyficzna, bo oboje kandydatów mają duży elektorat negatywny - podkreślił Bielan. Obywatele dzielący tą postawę nie chcą za nic w świecie głosować na dane nazwisko.

- To brutalna i osobista kampania, którą podsumowuje też rekord 80 milionów widzów w czasie pierwszej debaty prezydenckiej - podsumował senator PiS.

Czytaj: Polscy politycy typują przyszłego prezydenta USA

Bielan podkreślił, że nie można też bagatelizować znaczenia ostatnich godzin głosowania. - Jeśli wygra Hillary Clinton to przesądzi o tym zwycięstwie kampania tradycyjna - mówił. Przez tę kampanię rozumie się bezpośrednie próby i nawoływania do głosowania na kandydata przez jego zwolenników.

- Ostatnie godziny to próba dotarcia do niezdecydowanych - kończył Bielan.

Historia wyborów w USA pokazuje, że czasami może zdecydować jeden stan. Tak było w 2000 roku, gdy rywalizowali George W. Bush i Al Gore. W głosach elektorskich, które ostatecznie decydują o wyborze prezydenta Bush otrzymał 271 głosów, a Gore 266. Dopiero drugie liczenie głosów stanowych zadecydowało o zwycięstwie Busha jr.

Wynik wyborów w USA i przyszłość polityczną tego kraju poznamy w środę (9 listopada).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • spizi 2016-11-08 14:29:23
    Następny, który dał się złapać na lep wizowy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA