XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wybory parlamentarne 2015: celebryci i sportowcy na listach wyborczych

Wybory parlamentarne 2015: celebryci i sportowcy na listach wyborczych
Listę PSL do Sejmu zamyka lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński. Fot. youtube.com

Uczestnik reality show, gwiazdy estrady, aktorki i popularni sportowcy mogą zasiąść po wyborach w ławach polskiego parlamentu. Kandydatów o znanych nazwiskach spoza kręgów polityki umieściły na swoich listach niemal wszystkie ugrupowania.

Tak jak w poprzednich latach również przed tegorocznymi wyborami partie polityczne starały się przyciągać na listy wyborcze cieszących się popularnością przedstawicieli świata sportu, kultury i rozrywki. W ślady znanych polityków chcą też pójść ich bliscy, a czasem również osoby o tych samych nazwiskach, co bohaterowie pierwszych stron gazet.

Rolnik do Sejmu

O mandat poselski ubiega się bohater telewizyjnego programu "Rolnik szuka żony" 29-letni Paweł Szakiewicz. Startuje z ostatniego miejsca na liście PO w okręgu elbląskim, bo - jak powiedział - chce mieć "realny wpływ na politykę w tym kraju, a parlament daje takie możliwości".

Szakiewicz jest sołtysem wsi Szyleny i radnym w gminie Braniewo, ma własne gospodarstwo i sieć mlekomatów. W Sejmie chciałby zająć się rolnictwem, rybołówstwem i turystyką.

Oczywiście partie patrzą na popularność kandydatów, bo to przyciąga głosy. Nie uważam się jednak za żadnego celebrytę czy gwiazdę. Program się skończył i trzeba dalej robić swoje - mówił.

Jego zdaniem, uczestnicy reality show są w stanie odnaleźć się w poważnej polityce. Świadczy o tym kariera Bartosza Arłukowicza, który zyskał sławę dzięki zwycięstwu w programie rozrywkowym Agent, a potem został radnym, posłem i wreszcie ministrem ds. wykluczonych oraz szefem resortu zdrowia.

Gwiazdy estrady

Do parlamentu wystartują również gwiazdy estrady. Listę komitetu "Kukiz'15" do Sejmu w woj. świętokrzyskim ma otwierać raper i producent muzyczny Piotr Marzec, znany jako Liroy. Jego płyta z 1995 r. została uznana za największy sukces komercyjny polskiego hip-hopu.

W Lublinie w wyborach do Senatu startuje rockman Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera. W latach 2005-2007 był on już senatorem PiS. Teraz jest kandydatem niezależnym, ale zyskał poparcie regionalnych struktur PSL i PO. "Krzysztof Cugowski jest ogólnym dobrem Lubelszczyzny" - wyjaśnił lider Platformy w Lubelskiem Włodzimierz Karpiński.

Na Mazowszu w okręgu płocko-ciechanowskim listę PSL do Sejmu zamyka lider zespołu Bayer Full i autor wielu przebojów disco polo Sławomir Świerzyński. Jak powiedział startuje bo zależy mu, "żeby w końcu politycy zaczęli mówić językiem zrozumiałym dla wyborców".

Świerzyński, który jest właścicielem gospodarstwa i stadniny pod Płockiem, już trzykrotnie - bez powodzenia - starał się dostać się z list ludowców do parlamentu i dwa razy do sejmiku. W tej kampanii wyborczej chce skorzystać ze wsparcia innych wykonawców z "czołówki disco polo", którzy obiecali promować go na swoich plakatach i koncertach.

Muzyk uważa, że ma kompetencje, żeby reprezentować świat kultury i nie zgadza się z opiniami, że w ławach poselskich powinni zasiadać politycy z doświadczeniem.

Gdyby tak było, to dlaczego w Sejmie jest tylu nauczycieli albo adwokatów? Co oni mają wspólnego ze zwyczajnym szarym człowiekiem? - stwierdził.

Ludzie kina i teatru

O miejsca w parlamencie starają się również artyści zasłużeni dla kina i teatru. Aktorka Anna Chodakowska jest kandydatką PiS na senatora w Warszawie. Dorota Stalińska kandyduje do Sejmu z listy PSL w okręgu podwarszawskim, jest już radną tej partii w mazowieckim sejmiku. Dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski ma być "jedynką" w tym mieście na liście Nowoczesnej.

Tłum sportowców

Wśród kandydatów o głośnych nazwiskach na listach wyborczych najwięcej jest byłych sportowców. Według posła i b. reprezentacyjnego bramkarza Jana Tomaszewskiego, wynika to z tego, że - jak mówił - sportowe sławy, dzięki sukcesom w swoich dyscyplinach, mogły poznawać świat i poszerzać horyzonty.

Bez urazy dla innych zawodów, ale dlaczego inżynier, prawnik czy profesor, który nigdy nie był za granicą może startować, a my nie? Wydaje mi się, że to sportowcy mają największe predyspozycje do tego, żeby porównywać się z najlepszymi na świecie i starać się im dorównać - przekonywał.

Poza Tomaszewskim, startującym w okręgu piotrkowskim, o reelekcje będą ubiegać się z list PO inni dawni zawodnicy, którzy są posłami mijającej kadencji: m.in. siatkarka Małgorzata Niemczyk (w Łodzi), siatkarz Paweł Papke (w Olsztynie), piłkarz Roman Kosecki (w Warszawie) i snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak (w Krakowie).

"Jedynką" na liście Platformy w okręgu gdańskim został Adam Korol, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, który od czerwca pełni funkcję ministra sportu i turystyki.

Listę PO w Poznaniu otwiera natomiast utytułowany młociarz, olimpijczyk Szymon Ziółkowski.
To samo ugrupowanie wystawiło do Sejmu b. wioślarzy, medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata - Roberta Sycza w okręgu bydgoskim oraz Tomasza Kucharskiego na liście lubuskiej. B. kajakarz i medalista olimpijski Grzegorz Kotowicz kandyduje z listy PO w okręgu bielskim.

O miejsca w ławach na Wiejskiej starają się również piłkarze - b. reprezentant Polski Janusz Kupcewicz (z PSL w okręgu gdyńsko-słupskim) i b. pomocnik Legii Warszawa Jacek Kacprzak (PO w okręgu radomskim) oraz b. piłkarz Resovii i Legii Warszawa, a obecnie trener Jerzy Podbrożny (PO w okręgu krośnieńskim).

Mandaty poselskie chcą zdobyć: mistrz świata i Europy, złoty medalista olimpijski w zapasach w stylu klasycznym Andrzej Wroński, zwany "kaszubskim turem" (PSL w okręgu gdyńsko-słupskim), medalista olimpijski w boksie i trener Wojciech Bartnik (Zjednoczona Prawica w okręgu wrocławskim), b. reprezentant kraju w siatkówce Marcin Prus (PO w okręgu opolskim), b. panczenistka Erwina Ryś-Ferens (PSL w okręgu podwarszawskim), jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników w trialu rowerowym Krystian Herba (SLD z okręgu rzeszowskiego) i kierowca wyścigowy Łukasz Błaszkowski (z Nowoczesnej w okręgu lubuskim).

Bliscy znanych osób

Na listach wyborczych znaleźli się bliscy znanych osób. Do Senatu z PiS w Warszawie wystartuje Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. Ostatnie miejsce na podlaskiej liście Platformy otrzymał Tomasz Cimoszewicz, syn b. premiera, a w obecnej kadencji senatora Włodzimierza Cimoszewicza. Syn pierwszego niekomunistycznego premiera po 1945 r. Tadeusza Mazowieckiego - Michał Mazowiecki miał kandydować do Sejmu z ostatniego miejsca na warszawskiej liście PO - w poniedziałek zrezygnował jednak ze startu.

Wśród kandydatów na posłów są też krewni samorządowców i polityków popularnych w swoich regionach. 25-letni Krzysztof Truskolaski, syn prezydenta Białegostoku, otwiera podlaską listę stowarzyszenia Nowoczesna. 35-letni Witold Zembaczyński, syn wieloletniego b. prezydenta Opola będzie "jedynką" Nowoczesnej na opolskiej liście. W jednym z okręgów do Senatu w Świętokrzyskiem - jako kandydat niezależny popierany przez PO i Zjednoczoną Lewicę - startuje Kamil Suchański, syn senatora dwóch kadencji, Jerzego Suchańskiego.

Świętokrzyską listę ludowców w wyborach do Sejmu zamyka radny sejmiku Krystian Jarubas. Jest on bratem popularnego w tym regionie polityka PSL, marszałka województwa i kandydata na prezydenta RP w ostatnich wyborach Adama Jarubasa. Kandydatem Platformy Obywatelskiej do Senatu w okręgu piotrkowskim został Adam Macierewicz. To młodszy o trzy lata kuzyn znanego polityka PiS Antoniego Macierewicza.

Przypadkowa zbieżności nazwisk

Z powodu przypadkowej zbieżności nazwisk obecność niektórych kandydatów na listach może wydać się wyborcom zaskakująca. Ewa Kopacz startuje do Sejmu z 16. miejsca na liście PSL w okręgu tarnowskim, jest "pracownicą sektora turystyki". Michał Kamiński dostał 9. miejsce na liście Zjednoczonej Lewicy w okręgu elbląskim, jest mieszkańcem Nowego Miasta Lubawskiego.

Na ostatnim 30. miejscu listy kandydatów do Sejmu Zjednoczonej Lewicy w okręgu lubelskim znalazła się Małgorzata Sadurska, nauczycielka z Opola Lubelskiego. Imiennik prezesa PiS Jarosław Kaczyński miał startować w Nowym Sączu z ugrupowania Ryszarda Petru. Pełnomocnik Nowoczesnej w woj. małopolskim Jerzy Meysztowicz poinformował PAP, że tak się jednak nie stanie.

To było trochę nieporozumienie, on sobie odpuścił i myśmy z niego zrezygnowali - wyjaśnił.
Kandydatem Nowoczesnej do Senatu z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski ma być natomiast - jak zapowiedziało ugrupowanie - wykładowca akademicki i przedsiębiorca Piotr Wach. Kandydat ma identycznie nazwisko jak wieloletni senator PO z Opola, b. rektor tamtejszej politechniki, prof. Piotr Wach. Jak przekonują przedstawiciele Nowoczesnej w tym regionie, ich kandydat jest "młodszy, lepszy i skuteczniejszy".

Takie samo imię i nazwisko, jak znana z telewizyjnego ekranu dziennikarka, nosi kandydatka na posła z przedostatniego miejsca listy partii KORWiN w Świętokrzyskiem, 23-letnia studentka Kinga Rusin. Na listach wyborczych można również odnaleźć imienników popularnych aktorów - np. Andrzeja Grabowskiego (PSL, Toruń), Piotra Adamczyka (Zjednoczona Prawica, Łódź) oraz muzyków - Michała Urbaniaka (Kukiz'15, Gdynia) i Ireneusza Dudka (Kukiz'15, Tarnów).

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: celebryci i sportowcy na listach wyborczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!