Wniosek o odwołanie Szyszki osłabia pozycję Polski

Wniosek o odwołanie Szyszki osłabia pozycję Polski
Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów (Jan Szyszko, fot.mos.gov.pl)

Wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych i zabiegania o interesy kraju związane z pochłanianiem dwutlenku węgla - ocenia resort środowiska.

• Sejm w czwartek (23 marca) zajmie się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki.

• Wniosek Platformy popierają Nowoczesna i PSL. PiS zapowiada, że będzie bronić ministra.

• Według Ministerstwa Środowiska wniosek to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych, zabiegania o interesy Polski na forum międzynarodowym w tematach związanych z pochłanianiem dwutlenku węgla.

"Chciałbym, żeby dzisiejsza debata była dyskusją dotyczącą kwestii związanych z udostępnianiem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego Polski, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Obawiam się jednak, że - zwłaszcza ze strony PO i Nowoczesnej - brak będzie merytorycznych argumentów. Zamiast nich spodziewam się ataków personalnych na ministra środowiska prof. Jana Szyszko" - powiedział w czwartek rzecznik MŚ Paweł Mucha.

"Widać, że posłowie, zwłaszcza PO, biją na oślep. Wypowiadają słowa powszechnie uznane za obraźliwe" - dodał. W tym kontekście przytoczył wypowiedź posłanki PO Gabrieli Lenartowicz, która nazwała Szyszkę "mentalnie prymitywnym ministrem".

Mucha zaznaczył, że Ministerstwo Środowisko konsekwentnie realizuje program Prawa i Sprawiedliwości.

"Naszym zdaniem wniosek to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych, zabiegania o interesy Polski na forum międzynarodowym w tematach związanych z pochłanianiem dwutlenku węgla. Polska jest tu liderem, podobnie jeżeli chodzi o bioróżnorodność" - powiedział.

We wniosku o odwołanie Szyszki posłowie PO skrytykowali uchwaloną w połowie grudnia ub.r. nowelę ustawy, która pozwoliła prywatnym właścicielom ziemi na wycinkę drzew na swoim terenie, bez zezwoleń. Platforma negatywnie oceniła też zmiany personalne w podległych ministerstwu instytucjach, np. Państwowej Radzie Ochrony Przyrody. Sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek PO o odwołanie ministra Szyszki.

Zgodnie z konstytucją wniosek o odwołanie ministra może być złożony przez co najmniej 69 posłów. Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wniosek o odwołanie Szyszki osłabia pozycję Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!