XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Władysław Dajczak został wojewodą lubuskim

Władysław Dajczak został wojewodą lubuskim
Władysław Dajczak (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Władysław Dajczak jest nowym wojewodą, który zasiądzie w Zielonej Górze.

Radny wojewódzki PiS, b. senator tego ugrupowania Władysław Dajczak został we wtorek nowym wojewodą lubuskim. Dajczak jest młodszym bratem biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka."Będę starał się, by to, co mówiła pani premier Beata Szydło podczas swojego expose, było przenoszone na grunt naszego województwa" - podkreślił w rozmowie z PAP Władysław Dajczak. Dodał, że chce aktywnie sprawować powierzony mu urząd i być blisko mieszkańców i ich problemów. Zapowiedział, że często będzie opuszczał mury urzędu, by spotykać się z przedstawicielami różnych środowisk i mieszkańcami.

"Zamierzam być aktywnym uczestnikiem życia społeczno-gospodarczego regionu i w bezpośrednich kontaktach poznawać problemy Lubuszan, samorządów, przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. Takie spotkania są bezcennym źródłem informacji, co pokazała kampania wyborcza premier Beaty Szydło. Mając wiedzę o największych potrzebach tych środowisk, będę mógł skuteczniej zabiegać o wsparcie rządu przy rozwiązywaniu nurtujących Lubuszan problemów" - dodał Dajczak.

Zapytany przez PAP o perspektywę współpracy z władzami samorządowymi województwa (marszałkiem lubuskim jest Elżbieta Polak z PO), Dajczak powiedział, że w samorządach zapada wiele decyzji dotyczących problemów mieszkańców, a on sam wywodzi się z tego środowiska. "Wojewoda powinien być tym, który współpracuje z samorządami i ja na taką współpracę jestem otwarty" - dodał.

Władysław Dajczak urodził się w 1959 roku w Międzyrzeczu. Od wielu lat mieszka i pracuje w Strzelcach Krajeńskich. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem mechanikiem. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Zielonej Górze oraz podyplomowe studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od 1985 roku zawodowo jest związany z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. w Strzelcach Krajeńskich, a od 1990 roku stoi na czele tego komunalnego zakładu.

Dajczak ma doświadczenie samorządowe. W 1990 roku był radnym rady miejskiej w Strzelcach Kraj. i jej wiceprzewodniczącym. W latach 1998 - 2002 był radnym wojewódzkim z ramienia AWS, którego był pełnomocnikiem na woj. gorzowskie. W następnej kadencji ponownie wszedł do sejmiku i był jego wiceprzewodniczącym, ale już z ramienia PiS.

W 2005 roku bez sukcesu startował w wyborach do Sejmu RP. Dwa lata później jako kandydat PiS został wybrany na senatora z woj. lubuskiego. W 2011 i 2015 roku ponownie znalazł się na listach PiS do Sejmu, ale nie został posłem. Jesienią zeszłego roku ponownie uzyskał mandat w Sejmiku Woj. Lubuskiego.

Władysław Dajczak ma żonę Zofię, która jest dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzelcach Kraj. Mają córkę Annę. Dajczak interesuje się literaturą faktu, historią i sportem. Jak powiedział PAP najbliższego jego sercu są dwie dyscypliny - żużel i piłka nożna.

Starszym bratem nowego wojewody lubuskiego jest bp Edward Dajczak - od 2007 r. ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, a wcześniej biskup pomocniczy gorzowski.

Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych i sformowaniu rządu, w Lubuskiem w gronie kandydatów na wojewodę wymieniano kilku znanych polityków tego ugrupowania.

Na liście rekomendowanych na to stanowisko przez władze regionalne partii byli, poza Dajczakiem: sekretarz lubuskiego PiS i starosta nowosolski Robert Paluch i gorzowski radny Sebastian Pieńkowski. Wcześniej na giełdzie kandydatów na wojewodę lubuskiego pojawiało się także nazwisko radnego wojewódzkiego, b. posła i b. wiceministra SWiA Marka Surmacza, ale ten został niedawno Komendantem Głównym Ochotniczych Hufców Pracy.

Po objęciu urzędu wojewody lubuskiego Władysław Dajczak nie będzie mógł łączyć tego stanowiska z funkcją radnego Sejmiku Woj. Lubuskiego. W tej sytuacji zwolnione miejsce w sejmiku będzie mógł zająć Grzegorz Grabarek, który uzyskał kolejny wynik w wyborach do sejmiku na tej samej liście. W 2007 roku Grabarek też wszedł do sejmiku za Władysława Dajczaka, kiedy ten został wybrany na senatora RP.

Poprzednim wojewodą lubuskim była Katarzyna Osos z Platformy Obywatelskiej, która w październiku br. została wybrana na posła na Sejm

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Władysław Dajczak został wojewodą lubuskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!