Wicepremier Morawiecki zapewnia: Będzie wzrost PKB w III i IV kwartale 2016

Wicepremier Morawiecki zapewnia: Będzie wzrost PKB w III i IV kwartale 2016
Mateusz Morawiecki: Na kredytach bardzo łatwo rosnąć. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Minister rozwoju i wicepremier Mateusz Morawiecki chce zobaczyć w drugiej połowie roku wzrost PKB na poziomie 3,5 proc.
• Podkreśla przy tym, że ważniejsza jest dla niego jakość, niż wysokość wzrostu.
• W ocenie polityka i ekonoma jest poważny problem w tym, jak świat dzisiaj odpowiada na potrzeby gospodarcze swoich obywateli. Widać to nie tylko w Europie.

Wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu "Polska The Times". W opublikowanej w piątek (19 sierpnia) rozmowie polityk zaczął od prognozy wzrostu dla gospodarki naszego kraju.

- Makroekonomiści wiedzą, że wzrost PKB to wskaźnik, który działa z opóźnieniem i oddaje działania sprzed sześciu, dwunastu miesięcy, czasami więcej - przypomniał ekonomiczną ocenę wicepremier. - Dopiero w kolejnych kwartałach będziemy mieli dane, które będą w większym stopniu opisywały działania naszego rządu - dopytywany zaznaczył, że kluczowe będą dane za rok 2016. - Poczekajmy na dane o PKB za trzeci i czwarty kwartał. Jest w nich szansa na odbicie do poziomu powyżej 3,5 proc. (PKB - przyp.red.).

Morawiecki w rozmowie skomentował też strukturę zadłużenia w Polsce. Wedle informacji "Rzeczpospolitej" nie jest ona korzystna dla naszego wzrostu gospodarczego, bo jest oparta o kapitał zagraniczny, który Polska zapożyczyła i będzie musiała spłacić.

Kredyt nie jest lekiem na całe zło

- Na kredytach bardzo łatwo rosnąć - mówił Morawiecki - ale dużo trudniej potem te długi spłacać. A jeszcze jeden aspekt zupełnie nie był stawiany na naszej agendzie: kto jest właścicielem tych kredytów? Bo jeśli po drugiej stronie ekonomicznego równania byliby Polacy i polskie firmy, to można powiedzieć, że taki model, jak w Japonii, Korei czy Austrii, byłby jak najbardziej w porządku. Dla mnie od wysokości wzrostu ważniejsza jest jego jakość.

Morawiecki w dalszej części rozmowy oskarża o sytuację europejskiej gospodarki zbytnie przywiązanie do waluty euro, jak i politykę Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Czytaj: Najnowsze informacje o Mateuszu Morawieckim

- Polityka monetarna EBC nie zdołała przywrócić wzrostu w strefie euro, natomiast wywoła dużo konfliktów politycznych między europejskimi stolicami i jest odpowiedzialna za ultra niskie stopy procentowe, które są niebezpieczne dla sektora finansowego - ocenia polski polityk. - Kryzys bankowy w strefie euro będzie miał swoje bolesne konsekwencje dla polskiej gospodarki, gdyż bardzo uderzy w naszych najważniejszych partnerów. To znacznie osłabi popyt na nasz eksport - prognozuje Morawiecki.

Polskim największym rynkiem eksportowym są Niemcy, które są także największą gospodarką strefy euro. Morawiecki przypomina, że w strefie są poważne dysproporcje w rozwoju, co prowadzi do jej rozhermetyzowania.

Gospodarka świata nie dostrzega potrzeb 80-90 proc. swoich mieszkańców

Inną ciekawą tezą, którą wygłasza w rozmowie Morawiecki jest kwestia ogólnoświatowych systemów ochrony prawnej interesów gospodarczych.

- Mamy globalne monopole, globalne prawo własności intelektualnej, ale nie mamy globalnych instytucji z nimi walczących - podkreśla Morawiecki. - Wiele traktatów międzynarodowych jeszcze wzmacnia te monopole, mimo że jest to niezgodne z interesem 80-90 proc. mieszkańców świata, w tym Polski.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wicepremier Morawiecki zapewnia: Będzie wzrost PKB w III i IV kwartale 2016

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!