XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wicepremier Mateusz Morawiecki: Amerykanie otwarci na nasze argumenty

Wicepremier Mateusz Morawiecki: Amerykanie otwarci na nasze argumenty
Tematem rozmów wicepremiera Mateusza Morawieckiego w USA był także m.in. wpływ Brexitu na Unię Europejską (fot. Ministerstwo Rozwoju/twitter)

Przebywający w Nowym Jorku wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki uznał swoją wizytę w USA za bardzo owocną. Zwrócił uwagę na otwartość swoich rozmówców na argumenty polskiej strony.

• Wicepremier rozmawiał w USA m.in. o wejściu do Polski banku JP Morgan Chase.

• Podkreślił, że rozmowy z bankiem prowadzone są od kilku miesięcy i bardzo bliskie rozstrzygnięcia.

• Tematem rozmów wicepremiera w USA był także m.in. wpływ Brexitu na Unię Europejską, wypowiedzi szefów niektórych państw zachodnioeuropejskich.

"Oceniam przebieg wizyty bardzo owocnie. Amerykanie zarówno w świecie mediów, biznesu czy z innych środowisk są otwarci na argumenty. Kiedy wyjaśnia się przyczyny pewnych zastrzeżeń wobec pewnych polityk realizowanych w Polsce, bardzo szybko można dojść do porozumienia" - podkreślił.

Nawiązał do problemu wymiaru sprawiedliwości i sił zbrojnych. Duże zainteresowanie rozmówców - dodał wicepremier - wzbudzają białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2017 na Białorusi.

"Tłumaczyłem, że nie należy lekceważyć agresywnej polityki Rosji. Przypomniałem w paru stacjach radiowych i telewizyjnych, że kiedy (prezydent Rosji Władimir) Putin zaatakował w roku 2008 Gruzję to prezydent (Lech) Kaczyński ostrzegał, że następna (będzie) Ukraina i tak się stało. Dlatego nie można lekceważyć zagrożenia dla państw bałtyckich i innych w tym także dla Polski. W tym kontekście obecność żołnierzy (USA) jest bardzo ważna i robimy wszystko, aby wzmocnić nasze siły zbrojne" - stwierdził Morawiecki.

Wicepremier mówił też o spotkaniu z przedstawicielami kierownictwa JP Morgan Chase. Podkreślił, że rozmowy z bankiem prowadzone są od kilku miesięcy i bardzo bliskie rozstrzygnięcia. Określił ich przebieg jako "jak najbardziej pozytywny". Wcześniej Morawiecki poinformował dziennikarzy w Nowym Jorku, że bank JP Morgan Chase chce ulokować w Polsce jedną ze swoich "głównych siedzib".

Tematem rozmów wicepremiera w USA był także m.in. wpływ Brexitu na Unię Europejską, wypowiedzi szefów niektórych państw zachodnioeuropejskich. Pojawił się też temat pracowników delegowanych. Francja wraz z kilkoma innymi krajami, forsuje ograniczenie delegowania pracowników do 12 miesięcy. Dotknęłoby to blisko pół miliona polskich pracowników.

"Wyjaśniliśmy amerykańskim rozmówcom w dużym stopniu, na czym polegają spory w Europie. Europa to z perspektywy Stanów Zjednoczonych kontynent odległy i wiele wewnętrznych zawiłości trzeba tłumaczyć" - ocenił wicepremier.

Morawiecki cytował także niedawne wypowiedzi przywódców Niemiec i Francji. Przypomniał słowa kanclerz Angeli Merkel o tym, że "nie należy siedzieć cicho, kiedy w Polsce łamana jest praworządność" oraz Emmanuela Macrona o "izolacji Polski".

W ocenie wicepremiera wynika to w dużej mierze z niezrozumienia tego, co się dzieje w Polsce i Europie Środkowej. Wskazał zarazem amerykańskim partnerom na dominację przedsiębiorstw z Europy Zachodniej we wschodniej części kontynentu, a nawet na duże uzależnienie.

"Teraz kiedy przedsiębiorstwa polskie i środkowoeuropejskie radzą sobie coraz lepiej, pan prezydent Macron chce jakby zmniejszyć ich szanse konkurowania" - tłumaczył Morawiecki.

Według wicepremiera w odróżnieniu od agresywnego wobec Polski zachowania Macrona, wypowiedzi Merkel padły w ogniu walki wyborczej. Dotychczasowa wstrzemięźliwość kanclerz Niemiec dowodzi - jak zaznaczył - zrozumienia przez nią faktu, że wątpliwości wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i samej Komisji Europejskiej dotyczące sporów o wymiar sprawiedliwości wynikają z polskich sporów wewnętrznych.

W piątek rano Morawiecki odwiedził na Manhattanie siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Rozmawiał m.in. z komendantem Okręgu II SWAP Antonim Chrościelewskim, żołnierzem generała Andersa, weteranem spod Monte Cassino i jego rodziną.

W popołudniowym programie wizyty wicepremiera znajduje się spotkanie na Greenpoincie z Polonią w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Będą też kontynuowane rozmowy z amerykańskim środowiskiem biznesowym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wicepremier Mateusz Morawiecki: Amerykanie otwarci na nasze argumenty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!