Wiceminister rozwoju: Program 500 plus zwiększa spójność społeczną

Wiceminister rozwoju: Program 500 plus zwiększa spójność społeczną
Program 500 plus pomaga w zwiększeniu spójności społecznej (fot.mazovia.pl)

Program 500 plus pomaga w zwiększeniu spójności społecznej i wysunął Polskę z pozycji outsidera na 4. miejsce w unijnych wydatkach na politykę rodzinną - mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Wzrost spójności społecznej należy do głównych priorytetów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ważnym aspektem polityki spójności jest budowa wspólnoty, zmniejszanie dysproporcji między różnymi obszarami. Służy temu Program 500 plus, który wysunął Polskę z pozycji outsidera na 4. miejsce w unijnych wydatkach na politykę rodzinną. Innym pozytywnie przyjętym przez społeczeństwo programem tego typu jest Budownictwo Plus" - powiedział.

Najważniejszym elementem zwiększania spójności społecznej jest - jak mówił - zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do usług zdrowotnych i socjalnych, w czym seniorom ma pomóc coraz większy dostęp do nowoczesnych technologii informatycznych.

Polska otrzymała ponad 12 mld euro z unijnego budżetu na zwiększanie spójności społecznej w najbliższych latach, z czego 4,5 mld zostanie rozdysponowane na szczeblu krajowym, a 7,7 mld - regionalnym. Programami aktywizacyjnymi zostanie objętych 1,7 mln bezrobotnych, 130 tys. osób biernych zawodowo oraz 27 tys. niepełnosprawnych. W ramach tych programów ma powstać prawie 85 tys. nowych firm, zapewniających około 100 tys. miejsc pracy. Ministerstwo Rozwoju zakłada także powstanie około 10 tysięcy miejsc pracy w ramach rozwoju ekonomii społecznej.

Czytaj też: 500 plus. Minister Rafalska: Spadła liczba korzystających z zasiłków pomocy społecznej

Jako bolączkę polskiej polityki społecznej Kwieciński wymienił dostęp dzieci do opieki instytucjonalnej, np. żłobków i przedszkoli. Posiada go jedynie 8,1 proc. polskich dzieci do lat 3, co stanowi najniższy współczynnik w całej UE. "W 358 gminach nie ma przedszkoli, choć w niektórych z nich istnieją placówki o podobnym charakterze" - podkreślił. Zauważył też, że Polacy wydają prawie dwa razy mniej na opiekę zdrowotną niż mieszkańcy najbogatszych krajów OECD.

Kwieciński wskazał, że w 2015 r. wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce spadł o 0,9 pkt proc. i wynosił 6,1 proc. Jednocześnie nadal prawie 11 proc. Polaków znajdowało się poniżej progu ubóstwa dochodowego. Wiceminister wskazał także na postępujący spadek zarejestrowanego bezrobocia - do poziomu nieco ponad 8 proc. Wyraził niezadowolenie z obecnego średniego poziomu zarobków Polaków. "Aby doprowadzić do wzrostu średniego wynagrodzenia, potrzebna jest koordynacja świadczeń społecznych, polityki na rzecz wsparcia zatrudnienia i usług społecznych" - powiedział wiceminister.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister rozwoju: Program 500 plus zwiększa spójność społeczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!