Waszczykowski: Nie grozimy komukolwiek, staramy się ochronić siebie

Waszczykowski: Nie grozimy komukolwiek, staramy się ochronić siebie
Szef MSZ Witold Waszczykowski podkreślił, że na szczycie NATO zapadną decyzję o obecności w Polsce oddziałów NATO. (fot. twitter/MSZ)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski podkreślił, że na szczycie NATO zapadną decyzję o obecności w Polsce oddziałów NATO.
• Status bezpieczeństwa flanki wschodniej, w tym Polski zacznie być wyrównywany do statusu bezpieczeństwa Europy Zachodniej - oświadczył.

Waszczykowski dodał, że całkowicie podpisuje się pod słowami prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że Polska weszła do NATO 17 lat temu, a dzisiaj NATO wchodzi do Polski.

"Przez 17 lat od zostanie członkiem NATO, od 1999 r. staraliśmy się, aby Polska była nie tylko objęta gwarancjami traktatowymi, art. 5, ale również była objęta obecnością NATO w Polsce" - powiedział Waszczykowski. Jak dodał, dzisiaj NATO podejmie decyzje, aby na terenie Polski stacjonowały oddziały Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Status bezpieczeństwa flanki wschodniej, w tym Polski zacznie być wyrównywany do statusu bezpieczeństwa Europy Zachodniej. Nasze wysiłki kilkunastoletnie spełniają się dzisiaj, jest to więc znacząca zmiana, jaka nastąpi w geopolityce flanki wschodniej i bezpieczeństwie Polski" - powiedział Waszczykowski.

Dodał, że po "podliczeniu" decyzji wojskowych podjętych dwa lata temu na szczycie w Walii z dzisiejszymi decyzjami podjętymi przez NATO i przez innych naszych sojuszników, może się okazać, że w "sytuacjach, kiedy będzie potrzeba", na terenie Polski już w 2017 r. będzie stacjonowało ponad 10 tysięcy "żołnierzy natowskich, amerykańskich".

Sojusz jest otwarty na współpracę z Białorusią

"Sojusz jest otwarty na współpracę z Białorusią, Sojusz oferował przecież Białorusi wiele lat temu członkostwo w Partnerstwie dla Pokoju, również druga instytucja europejska, jaką jest Unia Europejska, oferowała aktywny udział Białorusi w Partnerstwie Wschodnim" - powiedział Waszczykowski.

Jak ocenił, przez ostatnich kilka lat różnie się układało w relacjach między Europą, NATO i Białorusią. "Ale dzisiaj sytuacja się zmieniła, dostrzegamy zainteresowanie ze strony Mińska współpracą i my również wychodzimy naprzeciw temu zainteresowaniu, a tu szczególnie chcemy, jako Polska odgrywać rolę tego partnera, pośrednika, który by przybliżał Białoruś do współpracy z NATO" - podkreślił szef MSZ.

"Dostrzegamy od wielu miesięcy pozytywne zmiany na Białorusi i w Mińsku, miałem okazję o tych pozytywnych zmianach rozmawiać kilka miesięcy temu w Mińsku, zarówno z moim partnerem, ministrem spraw zagranicznych (Białorusi), jak i miałem zaszczyt odbyć dłuższą rozmowę z prezydentem (Alaksandrem) Łukaszenką" - zaznaczył Waszczykowski.

Polska jest za jak najszybszym przyjęciem Gruzji do NATO

Szef dyplomacji pytany na konferencji, jaki sygnał ws. przyjęcia Gruzji do NATO padnie podczas szczytu Sojuszu w Warszawie podkreślił, że może się wypowiadać tylko w imieniu polskiej dyplomacji.

"Z naszej strony będzie pozytywny sygnał. Jesteśmy w dalszym ciągu otwarci, utrzymujemy otwarte drzwi do NATO i jeśli Gruzja będzie spełniała wszystkie warunki członkostwa, to my na pewno, jako Polska, będziemy takie członkostwo popierać" - zadeklarował Waszczykowski.

Zastrzegł jednak, że decyzje o rozszerzeniu NATO są podejmowane na zasadzie konsensu, więc do akcesji Gruzji do Sojuszu konieczne jest przekonanie innych państw.

"Będziemy przekonywać, aby Gruzja stała się jak najszybciej członkiem NATO, bo to jest polityka wszystkich polskich rządów od wielu wielu lat" - dodał szef MSZ.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Waszczykowski: Nie grozimy komukolwiek, staramy się ochronić siebie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!