XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W sejmie działają 123 zespoły parlamentarne i stale powstają nowe

W sejmie działają 123 zespoły parlamentarne i stale powstają nowe
Parlamentarzyści powołują coraz to nowe zespoły (fot. Krzysztof Białoskórski sejm.gov.pl)

• Niektóre zespoły parlamentarne nie odbyły nawet jednego posiedzenia.
• W Zespole Kół Gospodyń Wiejskich dominują... mężczyźni.

W sejmie VIII kadencji istnieje 4 klubów, jedno koło i… 123 zespoły parlamentarne i wciąż powstają nowe. Skąd taka chęć posłów do organizowania się w zespoły? Tego chyba nawet oni, gdyby mieli szczerze na to pytanie odpowiedzieć, nie wiedzą. Nie wyjaśnia tego zresztą także ani ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora ani regulamin sejmu, które mówią tylko tyle, że posłowie i senatorowie mogą tworzyć zespoły.

Każdy taki zespół to jeden pracownik Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu zajmujący się obsługa administracyjno-biurową zespołu. Na szczęście obowiązki tych pracowników związane z obsługą zespołów nie są zbyt absorbujące. Mogą więc zajmować się innymi sprawami. W większości przypadków działalność zespołów parlamentarnych ogranicza się bowiem tylko do tego, że... istnieją.

Inwencja parlamentarzystów jeśli chodzi o powoływanie nowych zespołów wydaje się być nieograniczona. Niektóre z nich to prawdziwe perełki.

Obok takich zespołów jak np. Zespół ds. ekonomii i przedsiębiorczości społecznej, do którego należy 13 posłów ze wszystkich klubów i koła poselskiego, a który to zespół spotykał się już 4 razy, są takie jak liczący 11 posłów (wyłącznie z PiS) Zespół ds. Wspierania Dzieła Misyjnego, który nie odbył nawet organizacyjnego posiedzenia.

Pięciu posłów klubu Kukiz’15 utworzyło zaś Parlamentarny zespół ds. kontaktów z Katarem. Zespół ma zajmować się działalnością „na rzecz rozwoju relacji polsko – katarskich, promocją wiedzy o historii, tradycji i kulturze Kataru oraz animacją wymiany kulturalnej i naukowej”. Zapewne dla nadania odpowiedniej rangi naszym kontaktom z tym małym emiratem wszyscy, poza jednym, członkiem zespołu zajmują stanowiska w prezydium zespołu. Katarczycy na pewno docenią to, że wizytę w ich kraju (która niewątpliwie się odbędzie) składają nie jacyś szeregowi posłowie ale przewodniczący, wiceprzewodniczący lub sekretarz zespołu.

O krok dalej poszli członkowie założonego również przecz posłów Kukiz’15 Zespołu ds. Iranu. Zespół składa się z czterech posłów, w tym przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza. Poza nimi do zespołu nikt nie należy. Zespół zebrał się jeden raz, powołał prezydium i na tym jak na razie zakończył działalność. Jak nas jednak uczą doświadczenia z poprzednich kadencji kolejnym przejawem aktywności zespołu będzie wizyta jego członków w Iranie.

14 posłów z klubu PiS i jeden z Nowoczesnej założyło Zespół Parlamentarny ds. Tenisa Ziemnego. Nie przejawia on jednak żadnej aktywności. Posłowie z tego zespołu spotkali się tylko raz by wybrać władze zespołu. Wykazali się jednak w tej kwestii mniejszą aktywnością niż ci z Zespołu ds. kontaktów z Katarem i ds. Iranu, bowiem wybrali sobie tylko trzech członków prezydium.

Zdecydowanie aktywniejszy jest natomiast Parlamentarny Zespół ds. Promocji Badmintona. Należy do niego 22 posłów i obradował już 3 razy. Należy on też do najbardziej pluralistycznych zespołów. Reprezentowane są w nim PiS, PO, Nowoczesna i Mniejszość Niemiecka. Tak więc o przyszłość badmintona w naszym kraju możemy być spokojni.

Jeżeli jednak zaangażowanie posłów mierzyć ich aktywnością w zespołach parlamentarnych to już zdecydowanie mniej spokojni powinni być seniorzy. Zespół ds. Regionalnych Rad Seniorów, powołany przez 9 posłów z klubu PiS nie zebrał się ani razu. Podobnie jak dziewięcioosobowy Zespół Kół Gospodyń Wiejskich.

Gospodynie wiejskie są jednak w o tyle dobrej sytuacji, że mogą liczyć na wsparcie silnych męskich ramion. Na 9 członków Zespołu Kół Gospodyń Wiejskich, sześciu to posłowie mężczyźni.

Wśród 123 aktualnie istniejących zespołów parlamentarnych są takie, których zakres działania (jeśli w ogóle o działaniu w odniesieniu do większości z nich można mówić) jest bardzo zbliżony, jeśli nie identyczny. W styczniu powołano do życia Zespół ds. Białorusi złożony z posłów PiS i PO a w marcu połowie Kukiz’15 założyli Zespół ds. Współpracy Polsko-Białoruskiej. Zadania tych zespołów są niemal identyczne.

Spośród ciekawszych pomysłów na zespołową działalność poselską można jeszcze wymienić Zespół ds. Promocji Żużla, Zespół Wyścigów Konnych i Jeździectwa, Zespół Strażaków, Zespół Przemysłu Kosmicznego i Eksploracji Kosmosu (jesteśmy przecież mocarstwem kosmicznym) oraz cały szereg zespołów mających charakter stricte religijny, których członkami niemal w 100 procentach są członkowie PiS.

Oczywiście kwestionowanie zasadności istnienia zespołów parlamentarnych byłoby pozbawione sensu, jednak jeśli prześledzić ich prace i to jak są zorganizowane, nie sposób nie dojść do wniosku, że coś z nimi jest nie tak. Teoretycznie zespoły parlamentarne powinny być platformą ponadpartyjnego porozumienia się posłów w istotnych sprawach. I tak kiedyś było. Bardzo pożyteczną rolę spełniały kiedyś wojewódzkie zespoły poselskie. Niestety od paru kadencji podziały miedzy politykami są tak głębokie, że o współpracy posłów różnych opcji w sprawach dotyczących ich okręgów mało kiedy można mówić.

Wydaje się, że parlamentarzyści zakładają zespoły parlamentarne głównie po to by móc wykazać się przed wyborcami swoją parlamentarną aktywnością. A czasem też dlatego, że członkostwo w niektórych może też być okazją do odbycia bardzo interesujących podróży.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W sejmie działają 123 zespoły parlamentarne i stale powstają nowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!