W Polsce trwa „orbanizacja” samorządu

W Polsce trwa „orbanizacja” samorządu
Planowana centralizacja Urzędów Pracy to ewidentny skok partii rządzącej na kasę samorządów - mówi Piotr Zgorzelski/fot.youtube.com/

• Powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności jest odpowiedzią parlamentarzystów opozycji na ograniczanie roli samorządów.
• PiS od prawie półtora roku konsekwentnie odbiera polskim samorządom kompetencje i możliwości działania. Chcemy zaprzestania niszczenia przez rząd Polski samorządowej - mówi Piotr Zgorzelski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności i wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
• Swój akces do działań przeciwko zabieraniu kompetencji do samostanowienia członkom wspólnot lokalnych zgłosiła większość klubów parlamentarnych. Są wśród nich parlamentarzyści PSL, Kukiz`15, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.

- Sytuację, jaką wytworzono wokół samorządów, nazywam „orbanizacją”. To znaczy, że obok postępującego sukcesywnie i z pełną świadomością demontażu samorządów, niejako „przy okazji” pozbawia się JST kompetencji poprzez zabieranie im lokalnych centrów zarządzania. Na to nie może być zgody – powiedział dla serwisu PortalSamorządowy.pl Piotr Zgorzelski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności i wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności 

Zgorzelski jako przykład podaje zabieranie centrów zarządzania na szczeblu lokalnym lub ograniczania ich działania. - Często nawet te, których finansowanie jest w pełni zabezpieczone. W Sejmie łatwiej nam monitorować wszelkie zmiany pod kątem ich wpływu na samorządy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy wnosić o wysłuchanie publiczne wszystkich ustaw dotyczących ograniczenia kompetencji samorządów lokalnych, a jeśli będą one blokowane, to będziemy organizować obywatelskie wysłuchania publiczne - wyjaśnia Zgorzelski.

- Widać to na poziomie samorządów wojewódzkich, gdzie mamy do czynienia z wyłączeniem spod ich kompetencji Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Jest też zamach na Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, mówi się o kolejnych kompetencjach zabieranych marszałkom w zakresie przyznawania środków na sport.

Proces centralizacji zadań widoczny jest także w obszarze związanym z zabezpieczaniem wałów przeciwpowodziowych czy działaniami melioracyjnymi. Do tej pory było to zadanie zlecone z administracji rządowej realizowane w kraju przez 17 Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych - mówi wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Tymczasem nowy projekt całkowicie marginalizuje kompetencje marszałków województw dotyczące utrzymania urządzeń melioracji wodnych, choć to przecież ważne zadanie dla społeczności lokalnej.

Według przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności w tej sytuacji protesty są potrzebne, co pokazała ostatnia sytuacja, która zaowocowała wycofaniem przez PiS z ustawy warszawskiej. Jego zdaniem była to instrukcja, jak poseł Jacek Sasin ma zostać prezydentem Warszawy.

Więcej tutaj.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce trwa „orbanizacja” samorządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!