W.Brytania. RPO z wizytą w Londynie ws. przestępstw nienawiści wobec Polaków

W.Brytania. RPO z wizytą w Londynie ws. przestępstw nienawiści wobec Polaków
Adam Bodnar (fot.rpo.gov.pl)

• Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się w piątek w Londynie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, a także przedstawicielami polskiej społeczności.
• Naszym zadaniem jest reagować tam, gdzie dzieje się krzywda polskim obywatelom - podkreślił.

Piątkowe spotkanie z Davidem Isaakiem, szefem Komisji ds. Równości i Praw Człowieka, było konsekwencją wcześniejszej wymiany listów dotyczących problemu incydentów na tle nienawiści narodowościowej, wymierzonych w Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Podczas wieczornych konsultacji z przedstawicielami największych organizacji polonijnych - m.in. Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego - Bodnar podkreślił, że "urząd Rzecznika Praw Obywatelskich jest w szczególny sposób związany z Wielką Brytanią" przez osobę byłego rzecznika, Janusza Kochanowskiego, który przed objęciem stanowiska był konsulem generalnym w Londynie.

Bodnar zaznaczył, że biorąc pod uwagę znaczący napływ Polaków do Wielkiej Brytanii w minionych latach, wyjątkowo istotne jest udzielanie im kompleksowego wsparcia poprzez brytyjskie instytucje, także w języku polskim.

Jak podkreślił, nie wszyscy migranci posługują się językiem angielskim na poziomie wystarczająco biegłym do skutecznego kontaktu z policją, więc kluczowe jest przełamanie ewentualnej bariery językowej, która może ich powstrzymywać przez kontaktem ze służbami.

Bodnar powiedział, że poprosił również Komisję ds. Równości i Praw Człowieka o przygotowanie niezależnego raportu na temat przestępstw na tle nienawiści, w tym analizy przyczyn niechęci pod adresem Polaków i związanych z tym rekomendacji dla brytyjskiego rządu. Elementem działań miałyby też być konsultacje Komisji z przedstawicielami polskich organizacji.

Biorący udział w spotkaniu liderzy brytyjskiej Polonii mówili m.in. o konieczności wzmocnienia współpracy na poziomie lokalnym, w szczególności poza Londynem, a także o potrzebie szeroko zakrojonych działań komunikacyjnych informujących Polaków o ich prawach i procedurach, za pomocą których mogą uzyskać niezbędne wsparcie.

W trakcie wizyty Bodnar spotkał się z ambasadorem Polski w Wielkiej Brytanii Arkadym Rzegockim, a także przedstawicielami służb konsularnych i organizacji pozarządowej Amnesty International. Na sobotę ma zaplanowany m.in. wywiad dla porannego programu "Today" w BBC Radio 4, a także wizytę w polskiej szkole sobotniej.

Zgodnie z informacjami ambasady RP w Londynie w ciągu kilku ostatnich miesięcy polskie służby konsularne interweniowały w 33 przypadkach, które są badane jako potencjalnie motywowane nienawiścią na tle narodowościowym. W najpoważniejszym ataku tego typu w mieście Harlow w hrabstwie Essex jedna osoba zginęła, a druga została poważnie ranna.

Według definicji zapisanej w brytyjskim prawie, policja traktuje atak jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym (hate crime), jeśli którakolwiek z ofiar lub świadków wydarzenia w ten sposób interpretuje motywy ataku. Ewentualna weryfikacja tej klasyfikacji odbywa się na etapie postępowania sądowego.

Na początku września z wizytą w Londynie przebywali ministrowie: spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, którzy spotkali się ze swymi brytyjskimi odpowiednikami, domagając się stanowczej reakcji brytyjskich władz i wzmocnienia działań policji. Doszło także do rozmowy telefonicznej premier Beaty Szydło i szefowej brytyjskiego rządu Theresy May.

Prezydent Andrzej Duda wystosował dwa listy, do katolickiego arcybiskupa Westminsteru kardynała Vincenta Nicholsa i anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego, z prośbą, żeby zwrócili uwagę na kwestię napaści na Polaków w tym kraju. Zwrócił się też do hierarchów, aby zaapelowali do społeczeństwa brytyjskiego o poszanowanie praw podstawowych Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!