Utajnione obrady Senatu ws. wniosku prokuratury o areszt dla senatora Koguta

Utajnione obrady Senatu ws. wniosku prokuratury o areszt dla senatora Koguta
Senator Kogut został przez PiS zawieszony w prawach członka partii. On sam zrzekł się immunitetu. (fot. twitter.com / mat. Senat RP)

Senatorowie w piątek (19.01) rano zdecydowali o utajnieniu obrad Senatu w części dot. wniosku prokuratury w sprawie wyrażenia przez izbę zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się w jawnej części obrad.

• Za utajnieniem obrad opowiedziało się 63 senatorów, 9 było przeciwnych, 15 wstrzymało się od głosu.

• Podczas tajnej części obrad wystąpi przedstawiciel senackiej komisji regulaminowej, która zajmowała się wnioskiem prokuratury, możliwość wypowiedzenia się będzie miał także senator Kogut.

• Senator Kogut został przez PiS zawieszony w prawach członka partii. On sam zrzekł się immunitetu.

 

Utajniona część obrad - która rozpoczęła się po g. 10.40 - odbywa się w senackiej sali 217, przystosowanej do obradowania w trybie tajnym. Wstęp do niej będą mieli senatorowie i pracownicy obsługi posiedzenia, posiadający dostęp do informacji niejawnych o klauzuli "przynajmniej poufne". W związku z tajnością obrad nie będzie rejestrowany dźwięk i obraz, a senatorowie nie będą mogli wnosić m.in. telefonów i urządzeń multimedialnych.

Podczas tajnej części obrad wystąpi przedstawiciel senackiej komisji regulaminowej, która zajmowała się wnioskiem prokuratury, możliwość wypowiedzenia się będzie miał także senator Kogut.

Głosowanie nad wnioskiem prokuratury ws. odbędzie się już podczas jawnej części obrad.

W czwartek (18.01) Centrum Informacyjne Senatu podało, że zgodnie z zarządzeniem marszałka Senatu, do zakończenia niejawnego posiedzenia "nie będzie wstępu do budynku Senatu na podstawie kart prasowych, kart wstępu obsługi technicznej dziennikarzy, jednorazowych kart wstępu oraz list imiennych". Informacja o zakończeniu posiedzenia niejawnego ma zostać zamieszczona na stronie internetowej Senatu i w odrębnym komunikacie.

We wtorek (16.01) senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki (PO) powiedział dziennikarzom, że prokuratura może postawić zarzuty Kogutowi bez konieczności zatrzymania go i aresztowania, a także postawić go w stan oskarżenia bez tych narzędzi, o jakie prokuratura występowała do Senatu.

- Myślę, że senatorowie podczas tej debaty uznali, że zatrzymanie, które byłoby bez wątpienia medialnie spektakularne, w niczym nie przyśpiesza postępowania. Senator Kogut złożył deklarację, że może natychmiast zeznawać i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten proces nastąpił - dodał Rybicki.

W czwartek sprawa senatora Koguta była jednym z tematów posiedzenia senackiego klubu PiS, z udziałem prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Kaczyński pytany jeszcze przed posiedzeniem klubu jaka jest rekomendacja ws. senatora Koguta odpowiedział:

- Myśmy zawsze mówili, że nie ma żadnych przywilejów i to jest wszystko.

Marszałek Senatu powiedział dziennikarzom po posiedzeniu senackiego klubu PiS, że rozmowa dotyczyła wielu aspektów sprawy senatora Koguta.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Utajnione obrady Senatu ws. wniosku prokuratury o areszt dla senatora Koguta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!