XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Uchodźcy. Błaszczak: Decyzja KE jest bezpodstawna

Uchodźcy. Błaszczak: Decyzja KE jest bezpodstawna
Mariusz Błaszczak: - Póki będę ministrem, póty nie narażę Polski na konsekwencje przyjęcia muzułmańskich imigrantów. (fot.:MSWiA/twitter.com)

Według szefa MSWiA, nie ma podstawy prawnej, w oparciu o którą Unia Europejska może karać Polskę za nieprzyjmowanie uchodźców.

• - (Taka decyzja) powoduje tylko spadek zaufania do Unii jako całości - mówił w poniedziałek (12 czerwca) polityk PiS.

• Dla Mariusza Błaszczaka konieczne jest, by o rozdysponowywaniu uchodźców decydowała Rada Europejska, a nie Rada Unii Europejskiej.

 

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak nie zmienia tonu w temacie migracji i napięć, jakie pojawiły się od dłuższego czasu na linii polskie władze i instytucje Unii Europejskiej (UE). W najnowszych komunikatach płynących z Brukseli zapowiada się, że kraje niestosujące się do wytycznych Wspólnoty będą karane za swój upór.

 Więcej o decyzjach Brukseli przeczytasz tutaj.

Mariusz Błaszczak stwierdził, że rząd nie da się zastraszyć Komisji Europejskiej, a wysiłki czynione z polskiej strony w obronie granic UE są wystarczające. Co więcej, dla ministra nie ma przyzwolenia na zmuszanie krajów do osłabiania ich bezpieczeństwa wbrew ich woli.

- Decyzja KE jest bezpodstawna i powoduje tylko spadek zaufania do Unii jako całości - mówił Mariusz Błaszczak w poniedziałek (12 czerwca) br. Cytat pochodzi z programu TVP Info pt. "24 minuty".

Polityk jest znany ze swojego negatywnego stosunku do migracji w Europie.

 - Póki będę ministrem, póty nie narażę Polski na konsekwencje przyjęcia muzułmańskich imigrantów - mówił polityk PiS. Dla szefa MSWiA, skupiska muzułmanów stanowią naturalne zaplecze dla terroryzmu islamskiego i nie można pozwolić, by się pojawiły w Polsce.

Kolejne apele do UE i KE

Minister jest przekonany, że w samej UE dochodzi do błędnego rozpatrywania kwestii migracji, o której nie powinny się wypowiadać unijne instytucje, ale szefowie rządów i państw, czyli Rada Europejska.

- Chcemy zwrócić się na piśmie do szefa Rady Europejskiej - czyli do Donalda Tuska - by przeniósł rozstrzygnięcie na poziom szefów rządów i głów państw - zapowiedział Mariusz Błaszczak w poniedziałek. Jeśli tak by się stało, wówczas o sytuacji mogłaby współdecydować Beata Szydło, jako członek Rady Europejskiej. W ocenie szefa MSWiA, stanowiące Unię traktaty kwestie bezpieczeństwa zastrzegają dla państw członkowskich, co uzasadniałoby rozstrzyganie o migracji na forum Rady a nie np. na spotkaniach Rady Unii Europejskiej. ostatnie to ciało złożone z ministrów, które jest niższe w hierarchii ciał decyzyjnych Wspólnoty.

Czytaj też: Mariusz Błaszczak uhonorował BOR w dniu święta służby

Nowy gracz na europejskiej scenie politycznej

W temacie napiętej sytuacji w Europie wypowiedział się w poniedziałek też inny polityk PiS, Ryszard Czarnecki. Jednak kładł on nacisk nie na politykę w strukturach Unii, a na sytuację we Francji. Przypomnijmy w ostatnich wyborach w tym kraju prezydent Emmanuel Macron zbudował  poparcie w parlamencie, co pozwala mu na bardziej zdecydowane działania wobec np. Niemiec. W wywiadzie dla portalu Fronda.pl europoseł PiS mówił o tym scenariuszu:

- Macron ma bardzo silny mandat, zarówno jeśli chodzi o własną osobę, jak i gdy chodzi o ruch, który stworzył rok temu - mówił polski polityk w Europie. - Myślę, że Francja w nieuchronny sposób będzie naciskać na koncepcję Europy dwóch czy wielu prędkości, bowiem Macron nie był w tym nigdy precyzyjny, a to istotna różnica. Francja będzie naciskać, by iść w kierunku Europy federalistycznej, centralizacji decyzji i przekazywania więcej kompetencji do Brukseli, co w praktyce politycznej będzie oznaczać więcej decyzji dla Berlina i Paryża. Formalnie dla Brukseli, w realnym procesie podejmowania decyzji na poziomie unijnym będzie to oznaczało więcej kompetencji dla tych dwóch państw Unii, kosztem innych państw członkowskich - dopowiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Uchodźcy. Błaszczak: Decyzja KE jest bezpodstawna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!