REKLAMA

Uchodźcy. Błaszczak: Decyzja KE jest bezpodstawna

  • Autor: GP
  • 12 czerwca 2017 19:59
Uchodźcy. Błaszczak: Decyzja KE jest bezpodstawna Mariusz Błaszczak: - Póki będę ministrem, póty nie narażę Polski na konsekwencje przyjęcia muzułmańskich imigrantów. (fot.:MSWiA/twitter.com)

Według szefa MSWiA, nie ma podstawy prawnej, w oparciu o którą Unia Europejska może karać Polskę za nieprzyjmowanie uchodźców.

• - (Taka decyzja) powoduje tylko spadek zaufania do Unii jako całości - mówił w poniedziałek (12 czerwca) polityk PiS.

• Dla Mariusza Błaszczaka konieczne jest, by o rozdysponowywaniu uchodźców decydowała Rada Europejska, a nie Rada Unii Europejskiej.

 

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak nie zmienia tonu w temacie migracji i napięć, jakie pojawiły się od dłuższego czasu na linii polskie władze i instytucje Unii Europejskiej (UE). W najnowszych komunikatach płynących z Brukseli zapowiada się, że kraje niestosujące się do wytycznych Wspólnoty będą karane za swój upór.

 Więcej o decyzjach Brukseli przeczytasz tutaj.

Mariusz Błaszczak stwierdził, że rząd nie da się zastraszyć Komisji Europejskiej, a wysiłki czynione z polskiej strony w obronie granic UE są wystarczające. Co więcej, dla ministra nie ma przyzwolenia na zmuszanie krajów do osłabiania ich bezpieczeństwa wbrew ich woli.

- Decyzja KE jest bezpodstawna i powoduje tylko spadek zaufania do Unii jako całości - mówił Mariusz Błaszczak w poniedziałek (12 czerwca) br. Cytat pochodzi z programu TVP Info pt. "24 minuty".

Polityk jest znany ze swojego negatywnego stosunku do migracji w Europie.

 - Póki będę ministrem, póty nie narażę Polski na konsekwencje przyjęcia muzułmańskich imigrantów - mówił polityk PiS. Dla szefa MSWiA, skupiska muzułmanów stanowią naturalne zaplecze dla terroryzmu islamskiego i nie można pozwolić, by się pojawiły w Polsce.

Kolejne apele do UE i KE

Minister jest przekonany, że w samej UE dochodzi do błędnego rozpatrywania kwestii migracji, o której nie powinny się wypowiadać unijne instytucje, ale szefowie rządów i państw, czyli Rada Europejska.

- Chcemy zwrócić się na piśmie do szefa Rady Europejskiej - czyli do Donalda Tuska - by przeniósł rozstrzygnięcie na poziom szefów rządów i głów państw - zapowiedział Mariusz Błaszczak w poniedziałek. Jeśli tak by się stało, wówczas o sytuacji mogłaby współdecydować Beata Szydło, jako członek Rady Europejskiej. W ocenie szefa MSWiA, stanowiące Unię traktaty kwestie bezpieczeństwa zastrzegają dla państw członkowskich, co uzasadniałoby rozstrzyganie o migracji na forum Rady a nie np. na spotkaniach Rady Unii Europejskiej. ostatnie to ciało złożone z ministrów, które jest niższe w hierarchii ciał decyzyjnych Wspólnoty.

Czytaj też: Mariusz Błaszczak uhonorował BOR w dniu święta służby

Nowy gracz na europejskiej scenie politycznej

W temacie napiętej sytuacji w Europie wypowiedział się w poniedziałek też inny polityk PiS, Ryszard Czarnecki. Jednak kładł on nacisk nie na politykę w strukturach Unii, a na sytuację we Francji. Przypomnijmy w ostatnich wyborach w tym kraju prezydent Emmanuel Macron zbudował  poparcie w parlamencie, co pozwala mu na bardziej zdecydowane działania wobec np. Niemiec. W wywiadzie dla portalu Fronda.pl europoseł PiS mówił o tym scenariuszu:

- Macron ma bardzo silny mandat, zarówno jeśli chodzi o własną osobę, jak i gdy chodzi o ruch, który stworzył rok temu - mówił polski polityk w Europie. - Myślę, że Francja w nieuchronny sposób będzie naciskać na koncepcję Europy dwóch czy wielu prędkości, bowiem Macron nie był w tym nigdy precyzyjny, a to istotna różnica. Francja będzie naciskać, by iść w kierunku Europy federalistycznej, centralizacji decyzji i przekazywania więcej kompetencji do Brukseli, co w praktyce politycznej będzie oznaczać więcej decyzji dla Berlina i Paryża. Formalnie dla Brukseli, w realnym procesie podejmowania decyzji na poziomie unijnym będzie to oznaczało więcej kompetencji dla tych dwóch państw Unii, kosztem innych państw członkowskich - dopowiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • sara 2017-06-21 19:49:51
    Brawo Panie Ministrze ! tak trzymać tylko dzięki takim ludziom jak Pan w Polsce można jeszcze na razie czuć się w miarę bezpiecznie. Dlatego Wam wzrasta poparcie Polaków!!!
  • Dlatego głosuje na PiS 2017-06-16 01:17:00
    Brawo panie ministrze niech pan nie ulega tej faszystowskiej metodzie narzucenia przez UE tych uchodźców którzy wiadomo jak się zachowują w krajach zachodnich gdzie praktycznie dzień w dzień są napaści czy zamachy przez nich na zwykłych przechodniów czy kierowców Eurokraci chcą ich sie pozbyć i nam ich wcisnąć na siłę pod pretekstem łamania demokracji a jak wygląda Niemiecka demokracja ?panie ministrze STOI PAN NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA POLSKI Proszę chronić ten kraj od terroryzmu z jakim zmaga się upadła już europa. PRECZ Z ISLAMEMREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA