Trybunał Konstytucyjny: Jurek proponuje Dudzie, by zresetował spór

Trybunał Konstytucyjny: Jurek proponuje Dudzie, by zresetował spór
Marek Jurek chce resetu Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:youtube.com)

• Polski polityk prawicy Marek Jurek zaproponował, by Andrzej Duda zresetował sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Jurek widzi rozwiązanie w referendum ogólnokrajowym.
• Inną propozycją Jurka jest wymiana całego składu TK.
• Polityk ocenił, że w całej sprawie Jarosław Kaczyński dał się wmanewrować PO w nadgorliwą reakcję, której efekty teraz odczuwa.
• Spór o TK wybuchł w grudniu 2015 roku.

Marek Jurek skomentował w piątek (28 października) kolejną odsłonę politycznego sporu o Trybunał Konstytucyjny (TK). W końcowych dniach października Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka opiniowała budżet TK na rok 2017, sytuacja na komisji poirytowała opozycję.

- Prezydent powinien podjąć własną inicjatywę w tej sprawie - mówił Jurek na antenie RMF FM. -   Proponuję, by zaproponował dialog społeczny, być może nawet na poziomie referendalnym. Jest potrzebne rozwiązanie satysfakcjonujące dla większości społeczeństwa, ale w jakimś sensie narzucone centralom partyjnym, albo będziemy ciągani jak do tej pory.

Polityk widzi w takim rozwiązaniu pewną "opcję zerową", choć trudno ustalić, czy jego propozycja nie wymagałaby zmiany Konstytucji. Na taki scenariusz opozycja prawdopodobnie nie wyrazi zgody.

Czytaj: PO oskarża PiS o atak na TK w Komisji Sprawiedliwości

- Powołanie nowego Trybunału w sposób satysfakcjonujący dla większości społeczeństwa i polityków, to opcja zerowa - mówił Marek Jurek. Po czym nawiązał do sporu, który jest pochodną sytuacji wokół TK, sporu rząd - Komisja Europejska. - Trzeba jasno powiedzieć Komisji: żadnego dialogu, nie macie żadnych kompetencji, żeby ingerować w sprawy polskie.

Jurek następnie odniósł się do tego, jak widzi genezę całego sporu.

- Jarosław Kaczyński dał się wpuścić w pułapkę Platformie Obywatelskiej, która naruszyła prawo i udało jej się sprowokować działanie w odwrotnym kierunku.

Przypomnijmy, że pierwsze zmiany, które zainicjowały spór konstytucyjny były podejmowane ponad rok temu (czerwiec 2015) w VII kadencji Sejmu. PO i PSL znowelizowały wówczas prawo dotyczące Trybunału i wybrały "z zapasem" sędziów do TK, przyspieszając wybór dwóch.

W grudniu minie rok, od kiedy trwa spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, w grudniu upłynie też kadencja prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Ponieważ Komisja Sprawiedliwości odłożyła na przyszły rok opiniowanie budżetu TK, nowy prezes tej instytucji będzie reprezentował TK w procesie opiniowania budżetu sądu konstytucyjnego w 2017 roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!