XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tombarkiewicz: Nie widzę zagrożenia dla polskiej kardiologii

Tombarkiewicz: Nie widzę zagrożenia dla polskiej kardiologii
Wiceminister powiedział w Krakowie, że od początku roku trwają prace nad wieloma zmianami w systemie ochrony zdrowia, m.in. nad zmianą wyceny procedur medycznych. (fot. domena publiczna)

• Nie widzę zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii - podkreślił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, odnosząc się do obniżenia wycen niektórych procedur kardiologoicznych.
• Mówił, że dzięki temu można będzie podnieść wyceny procedur w innych dziedzinach.

Wiceminister powiedział w Krakowie, że od początku roku trwają prace nad wieloma zmianami w systemie ochrony zdrowia, m.in. nad zmianą wyceny procedur medycznych.

"Głosy (...) o przeszacowaniu niektórych procedur zostały sprawdzone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (i Taryfikacji), stąd nowa, niższa wycena procedur zarówno kardiologii inwazyjnej, jak i chirurgii naczyniowej" - mówił Tombarkiewicz.

"Nie widzę zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii. To była najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Nie wierzę w to, że nagle, poprzez zmniejszenie wycen, ta cała działka medycyny ulegnie poważnemu zachwianiu" - powiedział wiceminister.

Tombarkiewicz odniósł się też do krytyki środowisk kardiologicznych, że nie było konsultacji w sprawie zmian. "Mamy informacje z AOTMiT, że po drugiej stronie nie było chęci przekazywania danych. Agencja od początku roku zachęca wszystkie szpitale do podejmowania współpracy, zresztą w nowych warunkach oceny ofert jest punktowana współpraca z AOTMiT" - powiedział Tombarkiewicz. "Nam bardzo zależy na tym, żeby jak najszersze, najlepsze, najdokładniejsze dane o kosztach funkcjonowania poszczególnych oddziałów były przekazywane, bo to jest bardzo ważny element tworzenia taryf" - dodał.

Czytaj też: Pary z problemem niepłodności nie mogą już korzystać z refundacji in vitro

Pytany, jakiego rzędu będą cięcia, Tombarkiewicz powiedział, że "ciężko to szacować". "Mówi się, że w ciągu pół roku może to być zmniejszenie nakładów na około 200, może 300 milionów" - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że zmiana wyceny procedur ma je dostosować do faktycznych kosztów. "Chcemy podnosić procedury pediatryczne, które od ośmiu lat były niedoszacowane (...), głównie wysokospecjalistyczne pediatryczne. One będą teraz podnoszone. Zwiększa się wycena opieki długoterminowej. Wszystkie ruchy, które teraz będą podejmowane, będą służyć wyrównaniu, czyli podniesieniu tam, gdzie procedury - chociażby internistyczne - były przez te osiem lat historycznie niedoszacowane" - powiedział Tombarkiewicz.

Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jednocześnie w połowie czerwca do konsultacji trafił projekt zarządzenia prezesa NFZ, w którym również zaproponowano zmianę rozliczania procedur kardiologicznych od 1 lipca.

Decyzja o obniżeniu wyceny świadczeń w kardiologii inwazyjnej spotkała się z dużą krytyką środowiska kardiologicznego. Lekarze przekonywali, że w efekcie zmniejszy dostępność do zabiegów i zwiększą się kolejki, co w efekcie może przełożyć się m.in. na wzrost śmiertelności.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tombarkiewicz: Nie widzę zagrożenia dla polskiej kardiologii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!