Szyszko: Polska przykładem racjonalnego korzystania z zasobów przyrodniczych

Szyszko:  Polska przykładem racjonalnego korzystania z zasobów przyrodniczych
W sobotę (15 października) w Sejmie na temat "Zrównoważonego rozwoju w świetle encykliki Laudato si" dyskutowali przedstawiciele Kościoła katolickiego i polskich władz (fot.twitter)

Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i musi użytkować zasoby przyrodnicze, to nie jest tylko jego prawo, ale i jego obowiązek – przekonywał minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato si"

W sobotę (15 października) w Sejmie na temat "Zrównoważonego rozwoju w świetle encykliki Laudato si" dyskutowali przedstawiciele Kościoła katolickiego i polskich władz.

Minister podkreślał, że zrównoważony rozwój to "nic innego jak wzrost gospodarczy z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych i respektowaniem praw człowieka".

Szyszko argumentował, że w takiej koncepcji jednym z najistotniejszych elementów jest człowiek, który korzysta z dobrodziejstw natury. "Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i musi w związku z tym użytkować zasoby przyrodnicze, i to jest nie tylko jego prawo, ale to jest jego obowiązek" - podkreślił.

Szef MŚ przekonywał też, że działalność człowieka nie musi się negatywnie odbijać, a wręcz przeciwnie - prawem i obowiązkiem człowieka jest naprawa tego co wcześniej zniszczyliśmy, m.in. przez inżynierię ekologiczną.

Szyszko dodał, że szansą dla koncepcji zrównoważonego rozwoju, o której mówi papież Franciszek w encyklice Laudato si, jest wynegocjowane pod koniec ubiegłego w Paryżu roku globalne porozumienie klimatyczne ONZ.

Czytaj też: Sejm zgadza się na ratyfikację porozumienia klimatycznego ONZ

Jak tłumaczył, w porozumieniu podkreśla się, że wszystkie państwa świata, nie tylko państwa rozwinięte, muszą uczestniczyć w hamowaniu negatywnych zmian klimatycznych. Mówi ono także o tym, iż reedukacja emisji CO2 powinna uwzględniać specyfikę gospodarczą danego kraju, a pochłaniany dwutlenek węgla służyć m.in. regeneracji układów przyrodniczych, lasów, gleb, przywracaniu bioróżnorodności itp.

Minister podkreślił, że Polska jest takim przykładem racjonalnego korzystania z zasobów przyrodniczych. "Umiemy dbać o bioróżnorodność w zrównoważony sposób. Naszym bogactwem jest np. polska wieś" - ocenił. Dodawał, że takim przykładem jest też Puszcza Białowieska, która od setek lat wykorzystywana prze ludzi, nie straciła na swojej wartości.

Encyklika Laudato si (Pochwalony bądź) opublikowana została w połowie 2015 r. Mówi o roli ochrony środowiska i żyjącym w nim człowieku. Papież Franciszek apeluje w niej o ekologiczne nawrócenie. Franciszek podkreśla w dokumencie, że ziemia "protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr". Zwraca uwagę na konieczność drastycznej redukcji emisji m.in. dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

W encyklice papież Franciszek przekonuje, że konieczne jest połączenie troski o środowisko ze szczerą miłością do człowieka i z ciągłym zaangażowaniem wobec problemów społeczeństwa. Według niego, cała ludzkość powinna zjednoczyć się w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju, gdyż "jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu". 

mick/ dsr/

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szyszko: Polska przykładem racjonalnego korzystania z zasobów przyrodniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!