Szymański o pomyśle Unii Obronnej: Interesy bezpieczeństwa wykraczają poza granice UE

Szymański o pomyśle Unii Obronnej: Interesy bezpieczeństwa wykraczają poza granice UE
"Parlamentowi Europejskiemu jest bardzo łatwo rysować takie daleko idące konstrukcje, bo nie będzie odpowiedzialny za ich wdrożenie" - powiedział Szymański (fot.wikimedia.org/ EU2016 SK)

• Zgadzamy się, że Europa powinna więcej robić w zakresie bezpieczeństwa, ale powinno to następować w pełnej współpracy z NATO - tak wiceszef MSZ Konrad Szymański komentuje pomysł utworzenia Europejskiej Unii Obronnej.
• Jak zaznacza, interesy bezpieczeństwa wykraczają daleko poza granice UE.

Parlament Europejski przyjął  rezolucję, w której opowiedział się za stworzeniem Europejskiej Unii Obronnej. Według PE Unia powinna być gotowa działać samodzielnie tam, gdzie NATO nie jest w stanie spełniać tej roli. Jak wskazano w rezolucji, dublowanie działań, nadwyżki zdolności produkcyjnych i bariery dotyczące zamówień publicznych w sektorze obronności powodują straty w wysokości 26,4 mld euro rocznie.

"Parlamentowi Europejskiemu jest bardzo łatwo rysować takie daleko idące konstrukcje, bo nie będzie odpowiedzialny za ich wdrożenie" - powiedział Szymański.

"W naszym przekonaniu Zachód to coś więcej niż UE, mamy wspólne interesy bezpieczeństwa dalece wykraczające poza granice Unii" - mówił.

"Dlatego jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że Europa powinna robić więcej w zakresie bezpieczeństwa, to my się generalnie zgadzamy: Unia Europejska powinna więcej wydawać na bezpieczeństwo, powinna być bardziej odporna na zagrożenia i powinna to robić własnymi siłami w dużo większym stopniu niż dziś. Ale nie widzimy żadnego usprawiedliwienia dla poszukiwania takich dróg rozwoju polityki bezpieczeństwa, które by skutkowały niepotrzebnymi konfliktami wewnętrznymi" - zaznaczył wiceszef MSZ.

Czytaj też: Szef MON wręczył sztandar szkole we Włocławku

"Postrzegamy cały świat zachodni, całą wspólnotę transatlantycką jako wspólny obszar, który najczęściej przeżywa wspólne zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa, dlatego będziemy namawiali, by budować europejską zdolność obronną, większe możliwości do działania w tej sferze, w pełnej synergii, w pełnej komplementarności z tym, co dzieje się w NATO" - podkreślił Szymański.

W jego ocenie "polityczne powody w niektórych państwach członkowskich, by szukać niepotrzebnej swojej odrębności, będą osłabiały nasze zdolności do obrony".

Szymański nawiązał do reakcji części europejskich polityków na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach w USA; prezydent elekt w czasie kampanii poddawał w wątpliwość m.in. automatyzm obrony w ramach NATO.

"Wielu przywódców europejskich zbyt mocno poczuło się zaangażowanych w wybory amerykańskie" - komentował wiceszef MSZ. Jak mówił, Europa, która ma mnóstwo powodów, by kontynuować intensywny dialog w tej sprawie, powinna spokojnie oczekiwać, co wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA naprawdę przyniesie.

Jak przyznał, istnieje "pewne zawahanie co do stopnia zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa" w amerykańskiej opinii publicznej. Według niego wątpliwości mają nie tylko wyborcy Trumpa, ale dotyczy to także Partii Demokratycznej. Według niego nie jest to jednak nic nowego.

"Takie zawahania przeżywaliśmy wielokrotnie w trakcie długiej historii naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - mówił.

"Ostatnio każdy nowy amerykański prezydent rozpoczyna od pewnego marzenia, by wyciszyć napięcia strategiczne np. z Rosją. Okazywało się to zwykle nie takie proste" - podkreślił wiceszef MSZ. "Interesy amerykańskie bez względu na zmianę polityczną pozostają takie same i powody do współpracy i wzajemnego wspierania się w obszarze bezpieczeństwa są niezmienne" - zaznaczył.

Szymański wyraził przekonanie, że będzie to widoczne również z perspektywy nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego administracji.

Jak podkreślił wiceminister, dyskusja o współpracy z NATO trwa od dłuższego czasu. Przypomniał, że dotyczy tego deklaracja warszawska podpisana w czasie szczytu NATO w lipcu tego roku w Warszawie, która otwiera możliwości współpracy pomiędzy Sojuszem a Unią w obszarze obronności.

Rezolucja PE wpisuje się w prowadzone w UE prace nad wzmocnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. W ubiegłym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych i obrony przyjęli strategię działań w tej dziedzinie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szymański o pomyśle Unii Obronnej: Interesy bezpieczeństwa wykraczają poza granice UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!