REKLAMA

Szydło: Po Brexicie powoli zmienia się stosunek Brukseli do Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lipca 2016 08:12
Szydło: Po Brexicie powoli zmienia się stosunek Brukseli do Polski Szefowa rządu uczestniczyła w zorganizowanym przez MON Tweet up-ie przed szczytem NATO (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

Po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem UE, w Brukseli jest próba dostrzegania, że Polska jest ważnym graczem w Unii i powoli stosunek do nas się zmienia – oceniła premier Beata Szydło.

Szefowa rządu, która uczestniczyła w zorganizowanym przez MON Tweet up-ie przed szczytem NATO, była pytana, czy Brexit i inne kłopoty Europy, jak np. napływ imigrantów, kończą temat ingerencji Brukseli w wewnętrzne sprawy Polski.

"Na pewno już w tej chwili jest inne podejście do Polski. Jest zniechęcenie również elit brukselskich do opozycji naszej polskiej, która tam aktywnie działała. I w tej chwili już też słychać na korytarzach w Brukseli, że mają dosyć tych wycieczek do Brukseli i ciągle namawiania, żeby uderzać w polski rząd" - powiedziała dziennikarzom Szydło.

Zobacz: Szymański zainaugurował w Londynie polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

Jak podkreśliła, w Sejmie kończą się prace nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, "która rozwiązuje problem" wokół TK. "Byłoby dobrze, gdyby politycy brukselscy po prostu to przyjęli do wiadomości" - zaznaczyła premier.

"Myślę, że jest duża potrzeba, i słychać też ze strony polityków brukselskich, że chcieliby zakończyć już też te postępowanie. Chyba niektórzy zaczynają mieć takie przeświadczenie, że poszli za daleko, że się trochę dali wykorzystać" - oceniła Szydło.

"Myślę, że po tym, co się wydarzyło w Wielkiej Brytanii i tych różnych rozlicznych innych kłopotach i kryzysach w Unii Europejskiej i też naszej postawie - bo to sądzę, że też w dużej mierze i stopniu ma znaczenie ma nasza postawa - jest w tej chwili taka próba dostrzegania, że Polska jest potrzebnym, ważnym graczem w UE. I powoli ten stosunek do nas się zmienia" - podkreśliła premier.

W poniedziałek Parlament Europejski nie zgodził się na wniosek grup Socjalistów oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, by jeszcze w tym tygodniu przeprowadzić debatę i przyjąć rezolucję o sytuacji w Polsce. Większość europosłów zdecydowała, że PE powinien zająć się naszym krajem we wrześniu. Tak zagłosowała m.in. Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, oraz Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, w skład których wychodzi PiS, byli w ogóle przeciwko zajmowaniu się Polską przez europarlament.

Planowana na lipiec rezolucja miała dotyczyć sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i wszczętej wobec Polski procedury ochrony praworządności, ale także innych spraw budzących zaniepokojenie części eurodeputowanych, takich jak ustawa o policji, regulująca zasady prowadzenia inwigilacji, oraz sytuacja mediów publicznych. Jeśli debata odbędzie się we wrześniu, będzie już drugą jaką PE przeprowadził o Polsce; pierwszą debatę i rezolucję, dotyczącą wyłącznie sytuacji wokół TK, europarlament przyjął 13 kwietnia.

Komisja Europejska przyjęła 1 czerwca opinię w sprawie praworządności w Polsce. To pierwszy etap prowadzonej od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Problemy wymagające rozwiązania, na jakie wskazała Komisja, dotyczą sporu o skład TK, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku.

Jeśli KE uzna, że odpowiedź polskiego rządu na opinię nie jest satysfakcjonująca, to może wydać zalecenia w sprawie praworządności, z terminem ich wdrożenia.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z art. 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności, jednak aby stwierdzić poważne naruszenie zasad rządów prawa, konieczna jest jednomyślność państw członkowskich.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA