Szef MSZ wręczył nominacje ambasadorom Polski w USA i na Węgrzech

Szef MSZ wręczył nominacje ambasadorom Polski w USA i na Węgrzech
Piotr Wilczek w latach 1986-2008 pracował na Uniwersytecie Śląskim (fot. MSZ)

• Piotr Wilczek będzie ambasadorem Polski w Waszyngtonie, a Jerzy Snopek w Budapeszcie.
• Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył im w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje ambasadorskie.

Piotr Wilczek przedstawiając we wrześniu założenia swej misji ambasadora podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych, do priorytetów zaliczył współpracę z USA w zakresie bezpieczeństwa, w tym "utrzymanie zaangażowania politycznego i militarnego USA w Europie jako gwaranta skuteczności NATO i zobowiązań obronnych Sojuszu" oraz ustaleń ze szczytu NATO w Warszawie, m.in. dotyczących rozmieszczenia amerykańskich żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Wilczek mówił też o konieczności poszerzanie współpracy gospodarczej i zadbania o polskie interesy w kontekście negocjacji w sprawie umowy o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Do ważnych zadań zaliczył też działania na rzecz poprawy wizerunku Polski i "szybkie reagowanie na wypowiedzi pokazujące Polskę w sposób pejoratywny".

Z kolei Jerzy Snopek mówił w październiku na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych, że jego celem będzie utrzymanie wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego i przyjaznego Węgrom. Zaznaczył, że widzi "wiele potencjalnych obszarów wspólnego działania, zarówno w kontekście współpracy w UE, jak i w NATO". Zwrócił uwagę na podobne stanowisko naszych krajów w kwestii kryzysu imigracyjnego. Mówił też, że jego zadaniem będzie "podtrzymanie, a nawet umocnienie tej solidarności polsko-węgierskiej".

Zaznaczył, że w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności będzie starał się "przekonać Węgrów do szukania sposobów wypracowywania bardziej jednolitego stanowiska wobec aktualnych zagrożeń geopolitycznych". Jak mówił, będzie też zabiegał o zbliżenie naszych krajów w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, do której to kwestii - zaznaczył - istnieją zasadnicze różnice w stanowiskach naszych krajów.

Jak informuje MSZ, Piotr Wilczek w latach 1986-2008 pracował na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Filologicznego (2002-2008), kierownika Katedry Filologii Klasycznej i kierownika Pracowni Retoryki.

W latach 1998-2001 był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (Rice University, University of Chicago, University of Illinois at Chicago). Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, Brytyjskiej Akademii Nauk oraz uniwersytetów w Oxfordzie, Norwich i Londynie (The Warburg Institute).

Czytaj też: Joanna Wajda nowym rzecznikiem MSZ

Na Uniwersytecie Warszawskim pełnił funkcję kierownika Kolegium Artes Liberales UW oraz Studiów Doktoranckich na Wydziale Artes Liberales UW. W latach 2008-2013 był również zastępcą dyrektora Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW.

Od 2014 r. był przedstawicielem w Polsce Fundacji Kościuszkowskiej (The Kosciuszko Foundation, Inc.) z Nowego Jorku oraz prezesem Fundacji Kościuszkowskiej Polska.

Nowy ambasador Polski w USA jest autorem i redaktorem naukowym ponad 20 książek oraz ponad 100 innych publikacji z zakresu przekładoznawstwa angielsko-polskiego, historii kultury epoki wczesnonowożytnej, retoryki, historii chrześcijaństwa, zarządzania szkolnictwem wyższym oraz studiów o Polsce w Ameryce Północnej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef MSZ wręczył nominacje ambasadorom Polski w USA i na Węgrzech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!