Szef MSZ: Oczekujemy rzeczowego odniesienia się do stanowiska polskiego rządu

Szef MSZ: Oczekujemy rzeczowego odniesienia się do stanowiska polskiego rządu
Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że KE nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego" (Fot. MSZ)

Przesłaliśmy do Brukseli stanowisko polskiego rządu skierowane na ręce wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i oczekujemy rzeczowego odniesienia się do zawartych tam argumentów - oświadczył szef MSZ Witold Waszczykowski.

• O sprawie praworządności w Polsce mają rozmawiać w środę (30 sierpnia) w Berlinie kanclerz Angela Merkel i szef KE Jean-Claude Juncker. KE nie chciała zdradzać szczegółów w tej sprawie.

• Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że KE nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego".

Jak dodał w rozmowie z wPolityce.pl, komentarz rzeczniczki KE nie jest dla niego podstawą do komentowania czegokolwiek. "Nie ma stanowiska Komisji Europejskiej na polską odpowiedź" - podkreślił szef MSZ.

Rzeczniczka KE Vanessa Mock powiedziała, że "ramy procedury praworządności ustalają, jak Komisja powinna zareagować, jeśli pojawią się wyraźne zagrożenia dla praworządności w państwie członkowskim". Jak dodała, "KE uważa, że jest takie zagrożenie dla praworządności w Polsce".

Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że KE nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego". "Jeśli chodzi o to, czy nie mamy kompetencji w tym obszarze, to jest to coś, co zdecydowanie odrzucam. Odsyłam do rekomendacji z lipca, w których jest to bardzo jasno wyjaśnione" - podkreśliła rzeczniczka KE.

"To stanowisko pani rzecznik. Jeżeli otrzymam odpowiedź Komisji Europejskiej na pismo, które wysłaliśmy w poniedziałek, odniosę się do niego. Komentarz rzeczniczki Komisji Europejskiej nie jest dla mnie podstawą do odpowiedzi i do komentowania czegokolwiek" - powiedział w wPolityce.pl szef MSZ.

"Oczekujemy fachowego odniesienia się do nich oraz prawidłowego prowadzenia dialogu z Polską, a nie zwoływanych ad hoc konferencji prasowych i publicystycznych wystąpień rzeczników Komisji. Jeszcze raz podkreślam - nie korespondowałem z rzecznik KE, tylko z Komisją. Przesłaliśmy do Brukseli stanowisko polskiego rządu skierowane na ręce komisarza i wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa i oczekujemy rzeczowego odniesienia się do zawartych tam argumentów" - oświadczył Waszczykowski.

"Medialne i polityczne dyskusje, które już wiele miesięcy temu rozpoczęła Komisja, utwierdzają nas w przekonaniu, że cała kwestia jest motywowana politycznie, a nie merytorycznie" - powiedział szef MSZ.

Vanessa Mock powiedziała we wtorek, że KE będzie teraz z uwagą analizować odpowiedź z Warszawy na rekomendacje. Przypomniała, że ma ona 12 stron, a to sporo materiału, z którym trzeba się zapoznać.

O sprawie praworządności w Polsce mają rozmawiać w środę (30 sierpnia) w Berlinie kanclerz Angela Merkel i szef KE Jean-Claude Juncker. KE nie chciała zdradzać szczegółów w tej sprawie, natomiast Merkel powiedziała dziennikarzom, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w tej kwestii. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".

Według rozmówców z Komisji Europejskiej nie jest wykluczone, że sprawa Polski będzie omawiana podczas nieformalnego, dwudniowego spotkania kolegium komisarzy, które odbędzie się w czwartek i piątek. Te doroczne, powakacyjne seminaria mają przygotować KE do nowego sezonu politycznego.

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Szef MSZ: Oczekujemy rzeczowego odniesienia się do stanowiska polskiego rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!