Szef MSZ na Dominikanie; m.in. ws. niestałego członkostwa Polski w RB ONZ

Szef MSZ na Dominikanie; m.in. ws. niestałego członkostwa Polski w RB ONZ
Szef MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę w Republice Dominikańskiej (fot. MSZ/twitter)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę w Republice Dominikańskiej, gdzie weźmie udział w szczycie ministrów spraw zagranicznych UE oraz Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
• To okazja do promowania polskiej kandydatury na niestałego członka w RB ONZ.

"Minister Waszczykowski weźmie udział w szczycie ministrów spraw zagranicznych UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Podczas szczytu zaplanowane jest wystąpienie szefa MSZ, które będzie poświęcone wzmacnianiu dialogu pomiędzy regionami, zmianom klimatycznym i agendzie 2030 (Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030)" - poinformował PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

"Udział w szczycie będzie też okazją do odbycia wielu bilateralnych spotkań z przedstawicielami państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które stanowią element kampanii na rzecz niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dodatkowo będziemy promowali polskie interesy gospodarcze" - podkreślił.

Zaplanowano m.in. spotkania Waszczykowskiego z szefami MSZ Republiki Dominikańskiej, Argentyny, Kostaryki, Boliwii, Kolumbii, Federacji Saint Kitts i Nevis, Barbadosu oraz wiceszefem dyplomacji Kuby.

Szef MSZ odbędzie również spotkanie z Polonią na Dominikanie, przy tej okazji odznaczy Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej konsula honorowego RP w Puerto Plata w Republice Dominikańskiej Marka Piwowarskiego.

Czytaj też: Marszałek Senatu spotkał się z estońskimi parlamentarzystami

Tematami dwudniowego, odbywającego się we wtorek i środę, szczytu szefów MSZ UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów są: współpraca polityczna w zakresie bezpieczeństwa regionalnego oraz zwiększenie współpracy pomiędzy UE a CELAC na arenie międzynarodowej na polu migracji, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.

W RB ONZ jako niestały członek Europę Środkową reprezentuje jeden kraj. Z naszego regionu o niestałe członkostwo w latach 2018-2019 ubiega się także Bułgaria, która zgłosiła też kandydaturę na sekretarza generalnego ONZ. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef MSZ na Dominikanie; m.in. ws. niestałego członkostwa Polski w RB ONZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!