Szef MON obserwował ćwiczenia LITPOLUKRBIRG

Szef MON obserwował ćwiczenia LITPOLUKRBIRG
Szef MON powiedział, że brygada jest "zaczątkiem siły" trzech narodów. "To wielkie osiągnięcie, że nasze narody w sytuacji, która wymaga współdziałania, są do tego współdziałania gotowe" - dodał. (MON/twitter)

• Szef MON wraz ze swym litewskim odpowiednikiem i wiceministrem obrony Ukrainy obserwował ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBIRG pod kryptonimem Common Challenge-16.
• Ćwiczenia kończą proces osiągania gotowości operacyjnej tej jednostki.

Ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) rozpoczęły się w ubiegły czwartek i potrwają do piątku. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jest to ćwiczenie certyfikujące LITPOLUKRBIRG do tzw. pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to, że sprawdzane jest przygotowanie jednostki do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji wsparcia pokoju pod egidą ONZ, które są głównym przeznaczeniem brygady.

Szef MON powiedział, że brygada jest "zaczątkiem siły" trzech narodów. "To wielkie osiągnięcie, że nasze narody w sytuacji, która wymaga współdziałania, są do tego współdziałania gotowe" - dodał.

Minister powiedział, że ćwiczenia pokazały "absolutną gotowość i przygotowanie naszych sił zbrojnych".

"Mogę dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów polskiego, litewskiego i ukraińskiego wraca na arenę Europy i na arenę międzynarodową" - podkreślił.

Macierewicz zaznaczył, że w trakcie rozmowy z ministrem obrony Litwy poruszał kwestię rozmieszczenia w tym kraju grup bojowych NATO.

Z kolei minister obrony Litwy Raimondas Karoblis powiedział podczas konferencji prasowej, że brygada jest odzwierciedleniem dobrej współpracy między trzema krajami.

"Rozmawialiśmy o decyzjach szczytu NATO w Warszawie i o rozlokowaniu w naszych krajach wojsk NATO. Rozmawialiśmy również o tym, że musimy zwiększyć współpracę. Mamy bardzo dobre perspektywy współpracy między Litwą i Polską na różnych polach, w tym również w dziedzinie obrony" - dodał Karoblis.

Obecny na ćwiczeniach wiceminister obrony Ukrainy Ihor Dołhow powiedział dziennikarzom, że to ważny dzień dla trzech krajów.

"Decyzja o powstaniu brygady została podjęta kilka lat temu, ale od agresji Rosji na Ukrainę ta sprawa stała się szczególnie ważna dla wszystkich nas. Dlatego że zmierzyliśmy się z prawdziwym zagrożeniem i zdaliśmy sobie sprawę, że mamy prawdziwych przyjaciół w kilku krajach, które wspierają Ukrainę od początku konfliktu" - zaznaczył. W jego ocenie, czwartkowe ćwiczenia brygady to "wkład w bezpieczeństwo Europy i ważny krok w procesie transformacji wojska na Ukrainie".

"Zdajemy sobie sprawę, że brygada będzie dobrym przykładem współpracy trzech przyjaznych narodów" - powiedział Dołhow.

Common Challenge-16 to międzynarodowe ćwiczenia dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. Celem ćwiczenia jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości przez LITPOLUKRBRIG.

W przedsięwzięciu bierze udział ponad 600 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Ponadto zaangażowano wydzielone siły min. z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 9. pułku rozpoznawczego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Dowództwo LITPOLUKRBRIG znajduje się w Lublinie. Pododdziały brygady pozostają w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji na terytoriach swoich państw i będą podporządkowane dowódcy wielonarodowej brygady na czas ćwiczeń i operacji. Jest to po jednym batalionie z Polski, Litwy i Ukrainy, a także polskie jednostki wsparcia (artyleria, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy). Polskie jednostki na co dzień są podporządkowane 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Szef MON obserwował ćwiczenia LITPOLUKRBIRG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!