XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Strajk szkolny. Machałek: Broniarz i samorządy uprawiają politykę partyjną

Strajk szkolny. Machałek: Broniarz i samorządy uprawiają politykę partyjną
Marzena Machałek, nim weszła do ścisłego kierownictwa MEN, pracowała w Sejmie w Komisji Edukacji. (fot. marzenamachalek.pl)

Dla wiceminister edukacji Marzeny Machałek (PiS) lider ZNP Sławomir Broniarz sieje chaos w edukacji. On i część samorządów wykorzystała reformę edukacji do politycznej rozgrywki.

• Wobec piątkowego strajku ZNP, MEN ponownie zapewnia o gwarancjach zatrudnienia dla nauczycieli.

• To co ZNP wykonało w piątek (31 marca) Marzena Machałek (PiS) oceniła jako polityczną zagrywkę Sławomira Broniarza. - Wprowadza nieodpowiedzialnym działaniem chaos w edukacji - mówiła w piątek o działaniach szefa ZNP polityk.

• W piątek duża część personelu polskich placówek oświaty zdecydowała się na strajk, który koordynuje ZNP.

Wiceminister edukacji i poseł PiS Marzena Machałek odniosła się w piątek (31 marca) do protestu szkolnego, który zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). W piątek znaczna część dzieci w polskich szkołach nie odbywa lekcji. Albo pozostała w domach, albo ma zajęcia pozalekcyjne w placówkach.

ZNP jest bardzo niezadowolone z przeprowadzonej, zdaniem związku siłą, reformy edukacji. Kluczowym zastrzeżeniem związku jest możliwość zwolnień dla nauczycieli. Machałek uspokajała, że nie będzie utraty pracy w edukacji. To wielokrotnie powtórzone zapewnienie.

- Minister Anna Zalewska rozmawia ze związkami - zapewniała w rozmowie na antenie radia RMF FM polityk. - Miały dużo czasu, by artykułować swoje oczekiwania. Niestety nie wszyscy słyszą albo nie chcą słuchać.

Więcej szczegółów o strajku przeczytasz tutaj.

W ocenie poseł, w trakcie 2016 roku, gdy reforma była konsultowana, wysłuchano strony związkowej, co więcej uzyskała ona dużo w procesie implementacji reformy.

Broniarz zapewnia o legalności strajku

Zupełnie inaczej widzi tę kwestię Sławomir Broniarz, który od początku idei likwidacji gimnazjów jest jej przeciwny. Stał się nieformalnym liderem nauczycielskiego sprzeciwu.

- Strajk jest absolutnie legalny, dotyczy obrony praw pracowniczych i mieści się w zapisach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - wyjaśnił prezes ZNP Sławomir Broniarz w czwartek (30 marca), gdy akcję protestacyjną przygotowywano. - Nikt z uczestników tego strajku - ani pani woźna ani nauczyciele - nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności - dodawał.

Jak zapowiedział lider ZNP, w większości szkół strajk odbędzie się w godzinach: 7.30-15.30. Według szacunków ZNP strajkować będzie 40-45 proc. placówek. Największe poparcie dla niego jest w woj. pomorskim, śląskim, łódzkim, podkarpackim i mazowieckim.

Machałek postrzega strajk jako krzywdzący dla środowiska i polityczny.

Z pracą nauczycieli ma być dobrze, stracą ją jednostki

- Pan Sławomir Broniarz to nie wszystkie związki zawodowe. Wprowadza nieodpowiedzialnym działaniem chaos w edukacji - oceniła Machałek. Po czym ponownie powtarzała, że nie ma powodów by obawiać się o zatrudnienie w szkolnictwie. - Składałam ponownie tę deklarację, w związku z reformą nie będzie zwolnień - artykułowała. Resort edukacji przyznaje, że mogą pojawić się jednostkowe przypadki utraty pracy. Będą jednak bardziej wypadkową niżu demograficznego niż zmian w organizacji szkół.

Czytaj też: Opozycja popiera strajk ZNP

W samorządach liczą etaty

Przeciwnego zdania są np. władze Gdańska. Wyliczyły i przekazały do publicznej wiadomości, że tylko w nadmorskim mieście 778 etatów edukacyjnych jest zagrożonych. Co więcej, pracę mogą stracić też pracownicy administracji placówek oświaty.

Dla reprezentantki MEN to działanie polityczne, które wpisuje się w partyjną walkę z rządem.

- Są samorządy próbujące uprawiać politykę partyjną - dodawała jeszcze na antenie RMF FM Machałek. - Apeluję do nich o niewykorzystywanie tak reformy. - Polityk przypomniała jednocześnie, że w ocenie MEN, pierwszy etap reformy przebiegł dobrze i to też dzięki pracy samorządów. Etap o którym mówiła wiceminister edukacji to tzw. sieć szkół, która reorganizuje placówki na poziomie gmin i powiatów. W 98 a może nawet 99 procentach jest już sfinalizowana.

Strajk

W czasie piątkowego strajku pracownicy oświaty będą powstrzymywali się od wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Strajkujący nauczyciel nie poprowadzi lekcji, zajęć wychowawczych i opiekuńczych. Strajkują też pracownicy szkolnej administracji i obsługi.

Według Sławomira Broniarza, największe poparcie dla strajku pokazała oświata w woj. pomorskim, śląskim, łódzkim, podkarpackim i mazowieckim.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Strajk szkolny. Machałek: Broniarz i samorządy uprawiają politykę partyjną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!