XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów przy UE i na Białorusi

Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów przy UE i na Białorusi
Kandydatów na ambasadorów przedstawił posłom minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (fot. M. Jasiulewicz/ MSZ, K. Siemion-Bielska/ MSZ)

· Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę, 10 lutego, kandydatów na ambasadorów: przy Unii Europejskiej w Brukseli Jarosława Starzyka i na Białorusi Konrada Pawlika.
· Kandydatów na ambasadorów przedstawił posłom minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
· Obecni na posiedzeniu posłowie jednogłośnie poparli obu kandydatów.

"Na te trudne czasy, jakie teraz są w Europie, w Unii Europejskiej (...) potrzebujemy przede wszystkim doświadczonego dyplomaty, który specjalizuje się w kwestiach Unii Europejskiej" - powiedział szef MSZ. Podkreślił, że Starzyk ma niekwestionowane doświadczenie w zajmowaniu się problematyką europejską, a szczególnie UE.

Starzyk powiedział, że wyzwaniem w najbliższym czasie będzie m.in. wypracowanie wspólnego stanowiska UE ws. Nord Stream2, kryzysu migracyjno-uchodźczego, efektywnej ochrony granic Schengen, a także negocjacje z Wielką Brytanią. "Zarówno sytuacja migracyjna, jak i negocjacje z Wielką Brytanią obrazują trudną sytuację polityczną wewnątrz Unii Europejskiej. Te kwestie w połączeniu z zagadnieniami energetycznymi i polityką wschodnią UE będą kolejnymi testami umiejętności wspólnego działania państw członkowskich i poszukiwania kompromisów" - powiedział.

Starzyk pytany był też przez posłów o wizerunek Polski w UE. "On może został w ostatnim okresie, również publicznie, nadwątlony, ale to nie znaczy, że mamy tam złą opinię, czy wizerunek" - dodał. Podkreślił, że swoją rolę widzi w informowaniu i przekazywaniu ocen nie tylko ekspertom, ale i mediom. Starzyk uważa, że placówka w Brukseli nie potrzebuje żadnych, rewolucyjnych, nagłych zmian. Podkreślił, że pracuje tam zespół wyjątkowo kompetentny i zdeterminowany.

Jarosław Starzyk ma wykształcenie ekonomiczne, ukończył studia podyplomowe na Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu. Od 1989 r. związany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W latach 2006-2008 był dyrektorem Departamentu UE w MSZ; w latach 2008-2015 ambasadorem w Bernie. Od sierpnia 2015 r. jest ambasadorem tytularnym w Departamencie Polityki Europejskiej MSZ. Żonaty, ma dwoje dzieci. Posługuje się językiem angielskim i rosyjskim.

Starzyk zastąpi na stanowisku ambasadora Marka Prawdę.

"Odmiennie niż niektórzy nasi poprzednicy, nasz rząd nie dorzyna watah. Ceni doświadczenie, ceni profesjonalizm" - powiedział z kolei Waszczykowski przedstawiając posłom kandydaturę Konrada Pawlika na stanowisko ambasadora w Mińsku. Mówiąc o priorytetach w polityce wobec Białorusi szef MSZ powiedział: "Chcielibyśmy mieć po drugiej stronie granicy partnera niepodległego, suwerennego, stabilnego, który na dodatek - byłoby to marzeniem - rządził się zasadami państwa prawa".

Pawlik powiedział, że jego pierwszym zadaniem będzie bardzo dobre przygotowanie wizyty w Mińsku ministra spraw zagranicznych, która - jak zapowiedział Pawlik - jest zaplanowana za kilka tygodni. "Będzie to pierwsza od lat oficjalna wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych na Białorusi" - mówił.

Zapowiedział, że będzie aktywnie wspierał wszystkie instytucje państwowe i organizacje pozarządowe realizujące projekty adresowane do polskiej mniejszości na Białorusi. "Głęboko wierzę, że przy dobrej koordynacji oraz mądrej i wyważonej polityce jesteśmy w stanie małymi krokami poprawiać sytuację polskiej mniejszości zarazem nie pogarszając stosunków z oficjalnym Mińskiem" - powiedział.

Pawlik zapowiedział, że będzie zabiegał u władz białoruskich o zgodę na zwiększenie liczby polskich konsuli. Podkreślił, że polscy konsule na Białorusi są przeciążeni. Jak mówił, Białoruś po Ukrainie jest największym na świecie państwem, gdzie służby konsularne wydają najwięcej wiz. W ub. roku trzy konsulaty wydały blisko 400 tys. wiz - to ponad dwukrotny wzrost od 2008 r., gdy weszła w życie ustawa o Karcie Polaka - mówił.

Konrad Pawlik ukończył międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne na SGH a doktora z międzynarodowych stosunków gospodarczych zdobył na Aarhus University w Danii. W latach 2006-2008 pracował w Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 2008-2016 w MSZ, m.in. w Departamencie Wschodnim (w latach 2010-2012 pracował w przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu). W latach 2014-2015 podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii, polityki wschodniej i bezpieczeństwa. Ma na swoim koncie kilkanaście publikacji naukowych. Jest kawalerem, ma córkę. Zna języki: angielski i rosyjski.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów przy UE i na Białorusi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!