XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejmik Pomorza Zachodniego przeciwko ustawie wiatrakowej

Sejmik Pomorza Zachodniego przeciwko ustawie wiatrakowej
Moc zachodniopomorskich instalacji wiatrowych wynosi 1 300 – 1 400 MW. (Fot. : pixabay.com).

• Duża część naszej gospodarki oparta o jest producentów elementów farm wiatrowych i ich dostawców – przypomniał marszałek Olgierd Geblewicz.
• Zdaniem samorządowców pracę w regionie może stracić nawet 4 tys. osób.
• Stanowisko sejmiku zostanie przekazane parlamentarzystom z woj. zachodniopomorskiego oraz przewodniczącym klubów i kół parlamentarnych.

Plany zmian legislacyjnych zaproponowane w poselskim projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej budzą sprzeciw Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas sesji 26 kwietnia radni województwa przyjęli stanowisko w tej sprawie. Zostanie ono teraz przekazane parlamentarzystom z woj. zachodniopomorskiego oraz przewodniczącym klubów i kół parlamentarnych.

Występujący na sesji Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, podkreślił, że ten właśnie region jest absolutnym liderem w produkcji energii wiatrowej w Polsce. Moc zachodniopomorskich instalacji wiatrowych wynosi 1 300 – 1 400 MW (z około 5 300 MW w kraju).

Czytaj też: Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

– Podejmując to stanowisko upominamy się nie tylko o dochody gmin, ale również zwracamy uwagę na to, że bardzo duża część naszej gospodarki oparta o jest producentów elementów farm wiatrowych i ich dostawców. Ta ustawa stwarza ryzyko, że w Polsce nie będą powstawać dalsze instalacje tego typu, przez co znacząco uderza w interesy gospodarcze Pomorza Zachodniego. Mamy obowiązek przypomnieć, jak istotną częścią zachodniopomorskiej gospodarki jest energia odnawialna. Nie popieramy tego, by wiatraki powstawały gdziekolwiek, ale nie możemy doprowadzać do rozwiązań, które doprowadzą do kompletnego paraliżu tej branży – mówił Geblewicz.

W przyjętym stanowisku radni kategorycznie stwierdzają, że taka perspektywa jest nie do zaakceptowania jako „niezgodna z lokalną polityką energetyczną regionu, odzwierciedloną w regionalnych dokumentach strategicznych: Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do 2020 roku i Programie rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim”.

Radni wskazują, że proponowane zmiany w poselskim projekcie, a więc w trybie omijającym między innymi konsultacje społeczne, mogą znaleźć negatywne odzwierciedlenie na lokalnym rynku pracy. Jak szacują zatrudnienie w regionie może stracić nawet 4 tys. osób, zajmujących się obsługą farm wiatrowych, pracujących w zakładach produkujących elementy wiatraków oraz firmach konsultingowych. W regionie ulokowanych jest też wiele zakładów z kapitałem krajowym i zagranicznym, produkujących elementy do farm wiatrowych.

Zobacz: Powstanie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządu Terytorialnego?

- Ustawa, która jest procedowana, nie dotyczy w równej mierze wszystkich województw. Będzie najbardziej dotyczyć naszego regionu, dlatego zajęcie się tą sprawą przez Sejmik jest jak najbardziej na miejscu. Znajdujemy się na terenie Powiatu Sławieńskiego - bardzo biednego, który odżył dzięki energetyce wiatrowej. To prawda, że czasem wiatraki stoją za blisko domów, natomiast szykowane przepisy zdaniem samorządowców wylewają dziecko z kąpielą i są zbyt daleko posunięte. Takich powiatów jak sławieński jest więcej. Jeśli parlament chce takich rozwiązań, to jak chce zrekompensuje tym gminom straty, które poniosą w wyniku proponowanych zmian? Musi być takie wezwanie do parlamentarzystów płynące z regionu - argumentował Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, który przekonywał radnych o przyjęcie stanowiska.

Czytaj: Gdzie powstaną leśne gospodarstwa węglowe?

Radni zwracają uwagę, że ustanowienie minimalnej odległości od budynków mieszkalnych, form ochrony przyrody i leśnych kompleksów promocyjnych, równej lub większej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowej w praktyce oznaczać będzie zakaz lokalizacji elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 1,5-2 km od wskazanych obiektów i obszarów. Taki warunek ograniczy możliwość stawiania elektrowni wiatrowych do obszaru ok. 0,1 proc. kraju i doprowadzi do całkowitego zablokowania rozwoju sektora energetyki odnawialnej. Warto przy tym dodać, że w roku 2010 w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Zachodniopomorskiego ustalono optymalną strefę ochronną dla lokalizacji elektrowni na poziomie 1 km.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmik Pomorza Zachodniego przeciwko ustawie wiatrakowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!