Schetyna zarzuca rządowi zaniedbywanie Trójkąta Weimarskiego

Schetyna zarzuca rządowi zaniedbywanie Trójkąta Weimarskiego
"Martwię się, że Trójkąt Weimarski nie działa tak jak powinien, tak jak za czasów Sikorskiego czy moich" - mówił Schetyna(fot. Grzegorz Schetyna/twitter)

Lider PO Grzegorz Schetyna zarzucił w poniedziałek (6 czerwca) w Berlinie rządowi Beaty Szydło zaniedbywanie współpracy między Polską a Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego.

"Trójkąt Weimarski nie należy do priorytetów politycznych rządu pani premier Beaty Szydło i uważam, że to źle" - powiedział Schetyna podczas spotkania w siedzibie Fundacji Adenauera w Berlinie, zorganizowanego z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

"Martwię się, że Trójkąt Weimarski nie działa tak jak powinien, tak jak za czasów Sikorskiego czy moich" - dodał lider PO. Jak zaznaczył, Trójkąt był "pomostem między Grupą Wyszehradzką a polityką europejską". "To był bardzo ważny element relacji polsko-niemieckich" - ocenił.

Zapowiedział, że będzie namawiał marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do tego, by "przynajmniej na szczeblu parlamentarnym nie zapominać o tej współpracy i pokazywać, jak to jest ważne". "Jeżeli nie ma współpracy rządowej, prezydenckiej, jeżeli nie ma współpracy między premierami, będziemy to robić na poziomie parlamentarnym - komisji czy prezydiów komisji" - wyjaśnił polityk PO, kierujący komisją spraw zagranicznych Sejmu.

Czytaj też: Sejm zajmie się w tym tygodniu projektami zmian dot. TK?

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. Celem trójstronnej współpracy między Warszawą, Berlinem i Paryżem było początkowo wsparcie dla Polski w procesie integracji ze strukturami europejskimi. Po wstąpieniu Polski do UE Trójkąt stał się płaszczyzną politycznych konsultacji na tematy europejskie.

Schetyna wskazał na problem mniejszości narodowych jako kwestię w relacjach polsko-niemieckich, która "będzie wracać". Zadeklarował otwartość na rozmowy ze stroną niemiecką o przyznaniu Niemcom polskiego pochodzenia mieszkającym w RFN statusu mniejszości narodowej.

"Po to powoływaliśmy okrągły stół, żeby o tym rozmawiać. Ale jeżeli trzeba podnieść (szczebel) z okrągłego stołu na poziom ministrów spraw zagranicznych, to trzeba to zrobić" - powiedział. Jak dodał, rozmawiał o tej sprawie z szefem komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbertem Roettgenem. "Jesteśmy otwarci na rozmowy na poziomie komisji (spraw zagranicznych)" - podkreślił Schetyna.

Powołany w 2010 r. okrągły stół polsko-niemiecki zajmuje się sytuacją Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce. Obecnie obywatele niemieccy pochodzenia polskiego nie mają statusu mniejszości narodowej.

"To ważna okolicznościowa wizyta, podkreślająca 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" - powiedział PAP Schetyna przed odlotem do stolicy Niemiec.

Zobacz: Polska gospodarka nabierze rozpędu. Rząd szykuje nowe plany rozwoju kraju

Przypomniał, że w ub. roku elementem obchodów rocznicy zawarcia polsko-niemieckiego porozumienia z 1991 r. były konsultacje międzyrządowe, w ramach których do Warszawy przyjechał cały gabinet kanclerz Angeli Merkel. "Umawialiśmy się wówczas na obchody 25-lecia, stąd moja wizyta - i jako szefa partii opozycyjnej i przewodniczącego komisji spraw zagranicznych" - zaznaczył Schetyna.

Lider PO spotkał się w Berlinie z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem, szefem komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbertem Roettgenem oraz rzecznikiem frakcji CDU-CSU w Bundestagu ds. polityki zagranicznej Jurgenem Hardtem.

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r. przez ówczesnych: premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego, a ze strony niemieckiej - kanclerza Helmuta Kohla i ministra spraw zagranicznych Hansa-Dietricha Genschera.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Schetyna zarzuca rządowi zaniedbywanie Trójkąta Weimarskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!