Sadurska: Lipcowa ustawa o TK pozwala zamknąć spór wokół Trybunału

Sadurska: Lipcowa ustawa o TK pozwala zamknąć spór wokół Trybunału
(fot. youtube/Telewizja Republika)

• Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę lipcowa ustawa o TK pozwala zamknąć spór wokół Trybunału - mów szefowa Kancelarii Prezydenta, minister Małgorzata Sadurska.
• Według niej dla części opozycji ten spór, to jednak "kroplówka, która pozwala jej funkcjonować".

Prezydent Andrzej Duda rok temu mówił o potrzebie naprawy Polski. Jaka jest diagnoza na dziś, co udało się zmienić, co zdaniem prezydenta wciąż wymaga naprawy?

Małgorzata Sadurska: Prezydent rozpoczął swoja prezydenturę bardzo aktywnie. Rok to bardzo krótki okres na realizację wszystkiego, o czym mówił w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym. Natomiast swoją politykę realizuje konsekwentnie.

Jednym z jej elementów miało być obniżenie wieku emerytalnego. Do kiedy najpóźniej zdaniem prezydenta te przepisy powinny wejść w życie? Rząd rekomenduje, aby zaczęły obowiązywać najwcześniej od 1 października 2017 r.

Prezydent bardzo się cieszy z pozytywnej opinii rządu do tego projektu. Chcielibyśmy, aby jesienią, po przerwie wakacyjnej parlamentu, prace nad nim przyśpieszyły. Rok 2017 to nie tak odległa perspektywa.

Czy jednak prezydent się nie niecierpliwi w tej sprawie?

Pozytywne stanowisko rządu moim zdaniem zdeterminuje teraz prace parlamentu i projekt wkrótce stanie się ustawą. Wszyscy zapewne chcieliby, aby te przepisy weszły w życie jak najszybciej.

Jakie jest stanowisko prezydenta ws. powiązania obniżenia wieku emerytalnego ze stażem pracy?

To pytanie do ustawodawcy. Prezydent złożył projekt, który przywraca wiek emerytalny sprzed reformy rządu Platformy Obywatelskiej. Jako przedstawiciele wnioskodawcy oczywiście będziemy włączać się w prace, aby wypracować optymalny, dobry projekt.

Czy prezydent otrzymuje sygnały z parlamentu, rządu co do drugiego z projektów prezydenckich, czyli podwyższającego kwotę wolną od podatku?

Zdajemy sobie sprawę, że jest to kolejny projekt, który powoduje obciążenia budżetowe. Prezydent oczekuje na pozytywne dla budżetu państwa rezultaty reform, które umożliwią uchwalenie także podniesienia kwoty wolnej od podatku. Ta obecnie jest bardzo niska.

Pamiętajmy też, że część postulatów z kampanii wyborczej prezydenta przyjęło formę projektów rządowych i poselskich: Program 500 Plus czy przywrócenie rodzicom prawa do decydowania, w jakim wieku ich dziecko pójdzie do szkoły.

Pierwsze głosy frankowiczów są takie, że w projekcie prezydenckim z pierwotnych założeń zostało niewiele, że jest on korzystny dla banków, a nie dla kredytobiorców. Mówią, że ten sam efekt mogą osiągnąć na drodze sądowej.

Prezydent jako pierwszy wyciągnął rękę do osób zadłużonych w obcych walutach. Projekt dotyczący spreadów, to pierwszy krok, pierwsza realna pomoc, którą otrzymują. Rozwiązywanie ich problemów dopiero się zaczęło. Rozumiem także ten głos, że frankowicze mogą być niezadowoleni, że mogli oczekiwać więcej - natychmiastowego przewalutowania kredytów, które zaciągnęli. Natomiast proszę zwrócić uwagę, że jest to rozwiązanie ustawowe i w związku z tym, aby dochodzić swoich praw w sprawie spreadów, nie będą musieli wchodzić na ścieżkę sądową, sądzić się w długich procesach.

Najpierw chcemy zobaczyć, jak przedstawione rozwiązania będą funkcjonowały. Później będziemy się zastanawiać nad kolejnymi etapami. Minister Maciej Łopiński i prezes NBP Adam Glapiński zapowiedzieli, że także przewalutowywanie kredytów będzie się odbywało pod nadzorem państwowych instytucji finansowych, by nie naruszało stabilności systemu finansowego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sadurska: Lipcowa ustawa o TK pozwala zamknąć spór wokół Trybunału

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!