Rzepliński: Wyrok musi być opublikowany

Rzepliński: Wyrok musi być opublikowany
prezesi podkreślili, że środowy wyrok był potrzebny aby odblokować Trybunał, bo na rozpoznanie czeka ponad 170 spraw z zeszłego roku (fot.:wikipedia.org/CC)

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego musi być opublikowany, tak stanowi konstytucja - podkreślił po ogłoszeniu orzeczenia prezes TK Andrzej Rzepliński.
• I on, i wiceprezes TK Stanisław Biernat zapowiedzieli wyjaśnienie sprawy wycieku projektu wyroku, ale zapewniają, że nie miało to wpływu na jego treść.
• Prezesi podkreślili, że środowy wyrok był potrzebny aby odblokować Trybunał, bo na rozpoznanie czeka ponad 170 spraw z zeszłego roku.

"Wyrok musi być opublikowany, tak stanowi konstytucja. Nie można uchylać się od stosowania prawa, które musi być stosowane dla zaistniałych faktów" - powiedział Rzepliński na konferencji po ogłoszeniu orzeczenia.

Czytaj: Zbigniew Ziobro: Orzeczenie Trybunału nie zostanie opublikowane

Wiceprezes Stanisław Biernat uważa, że premier czy szef kancelarii nie jest upoważniony do oceny, co jest wyrokiem TK, a co nim nie jest. Rzepliński poinformował, że przygotował już pismo dla Rządowego Centrum Legislacji, które technicznie zajmuje się publikacją wyroków. "To standardowe pismo, z powołaniem się na przepisy, na które powoływałem się setki razy, wysyłając tekst sentencji orzeczenia" - wskazał.

Zobacz: Rzecznik rządu: Nie możemy opublikować komunikatu TK

Według Biernata, "ani przez moment sędziowie przy dyskutowaniu nad sprawą, przy naradach nie zastanawiali się nad tym, czy wyrok zostanie opublikowany, czy nie". "Po prostu są podzielone role. Nasza rola polega na wydawaniu wyroków, obowiązkiem prezesa Rady Ministrów jest publikowanie wyroku w Dzienniku Ustaw" - wskazał przypominając, że publikacja wyroków to "obowiązek organu państwowego, od którego nie można się uchylić". Podkreślił, że ani premier, ani minister czy szef kancelarii premiera "nie jest upoważniony do oceny wyroków Trybunału Konstytucyjnego, nie jest upoważniony zwłaszcza do oceny, czy coś jest wyrokiem, czy nie jest wyrokiem".

Dziennikarze na konferencji pytali też prezesów TK o wyciek projektu wyroku. Rzepliński oświadczył, że polecił szefowi biura Trybunału podjęcie działań mających na celu ustalenie źródła przecieku w ramach wewnętrznego postępowania sprawdzającego. "To jest obowiązkowe" - podkreślił, dodając że czym innym "jest przeciek, czym innym informacja o przecieku". Odnosząc się do samego wycieku Rzepliński dodał, że "ten fakt jest elementem bardzo agresywnej kampanii przeciw TK - jeden z profesorów nazywa to wojną hybrydową. Trudno zakładać, żeby jakiś sędzia był uczestnikiem takiej wojny".

Według Biernata wyciek projektu miał na celu podważenie autorytetu Trybunału. "Nie potrafimy tego wytłumaczyć, zastanawiamy się, co się zmieniło w TK, że akurat teraz do wycieku doszło" - dodał. Podkreślił, że taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz w Trybunale Konstytucyjnym. "Jest to dla nas bardzo bolesne. Do tej pory udało się zachować Trybunałowi szczelność. Projekty wyroków TK są przygotowywane często z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, często jest kilka wersji projektu - pierwszy, drugi, trzeci, aż wreszcie któryś jest zaaprobowany. Te projekty są w pierwszym rzędzie dostępne sędziom i także ich współpracownikom, asystentom" - wyjaśniał podkreślając, że o wysokiej etyce współpracowników TK "może świadczyć, że nigdy takich przypadków (przecieku - PAP) nie było". "Nie potrafimy tego wytłumaczyć, zastanawiamy się, co się zmieniło w Trybunale, że akurat teraz do takiego wycieku doszło. Nie wiemy, kto jest źródłem, nie było to korzystne dla Trybunału, miało to na celu podważenie autorytetu Trybunału" - powiedział.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rzepliński: Wyrok musi być opublikowany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!