REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka wzywa rząd do wypracowania porozumienia ws. CZD

  • Autor: PAP/JS
  • 08 czerwca 2016 11:48
Rzecznik Praw Dziecka wzywa rząd do wypracowania porozumienia ws. CZD "Dziecko to nie jest połowa pacjenta. To pacjent, który często wymaga większych nakładów i większego zaangażowania, by powrócił do zdrowia" - podkreślił Michalak (fot. twitter/Sejm)

Centrum Zdrowia Dziecka, zamiast pozostać symbolem najlepszej opieki medycznej, może stać się dziś pomnikiem nieodpowiedzialności dorosłych i cierpienia dzieci oraz ich rodziców - mówił rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

W Sejmie rząd przedstawił informację na temat sytuacji w CZD, gdzie od ponad dwóch tygodni trwa strajk pielęgniarek.

"Taka sytuacja jak w CZD, nigdy nie powinna się wydarzyć. Ale nie czas na szukanie winnych, czas na podjęcie zdecydowanych działań, konkretnych decyzji. Dzisiaj potrzebne jest rozwiązanie jako efekt dialogu wielu środowisk - rządu, specjalistów, lekarzy, pielęgniarek, rodziców i opiekunów dzieci" - mówił RPD.

"W tym całym konflikcie pomiędzy pielęgniarkami, dyrekcją Instytutu, rządem, wydaje się, że zapomniano o najistotniejszym - o dziecku, pacjencie" - dodał.

Michalak podkreślił, że jego rolą nie jest ocenianie, która ze stron ma rację. "Moją rolą jest zdecydowane stanie na straży interesów dzieci i ich praw i bicie na alarm, kiedy dobro dzieci jest zagrożone" - mówił.

Czytaj też: PiS: Staramy się likwidować długi i pomagać CZD

Jego zdaniem sytuacja jest bardzo poważna, to jest "stan nadzwyczajny". "Apeluję dzisiaj: wzywam o prawa dziecka, musimy dzisiaj wspólnie, w zgodzie się porozumieć" - mówił.

"CZD, zamiast pozostać symbolem najlepszej opieki medycznej, chlubą polskiej dbałości o zdrowie dzieci, może stać się dziś pomnikiem nieodpowiedzialności dorosłych i cierpienia niczemu winnych dzieci oraz ich rodziców" - ocenił Michalak.

Przypomniał, że od dawna alarmował, że wycena świadczeń pediatrycznych jest nieadekwatna do realnych kosztów i niezbędne jest jej pilne urealnienie.

"Dziecko to nie jest połowa pacjenta. To pacjent, który często wymaga większych nakładów i większego zaangażowania, by powrócił do zdrowia" - podkreślił Michalak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-08 12:38:26
    A gdzie pan Michalak był jak tworzono prawo umożliwiające zmniejszenie obsady pielęgniarskiej? Niech się odcinaniem od przeszłości nie zasłania.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA