Rządy się zmieniają, ale strefy pozostają kuszące

Rządy się zmieniają, ale strefy pozostają kuszące
Łukasz Pańczyk, specjalista z Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

• W Polsce działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, które funkcjonują na terenie 16 województw.
• Suma powierzchni terenów należących do Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) wynosi blisko 20 tys. ha.
• Największy udział w łącznych nakładach inwestycyjnych w strefach przypada sektorowi motoryzacyjnemu – wynika z raportu Colliers International „Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce – potencjał inwestycyjny”

Pierwszą SSE w Polsce utworzono w 1995 r. w Mielcu na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Do końca lat 90-tych powstały pozostałe strefy, które funkcjonują do dzisiaj. Są to: Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębiorczości, Katowicka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Krakowski Park Technologiczny, Legnicka SSE, Łódzka SSE, SSE EURO-PARK MIELEC, Pomorska SSE, Słupska SSE, SSE „Starachowice”, Suwalska SSE, SSE EURO-PARK WISŁOSAN, Wałbrzyska SSE „INVEST-PARK” oraz Warmińsko-Mazurska SSE.

Teren SSE nie jest obszarem jednolitym. Strefy dzielą się na „podstrefy”, które mogą być tworzone na terenie całego kraju. W przypisywaniu podstref do SSE rząd kieruje się zasadą bliskości terytorialnej, niemniej są od niej liczne wyjątki. Doskonałym tego przykładem jest Mielecka SSE, która skupia tereny inwestycyjne głównie w południowo-wschodniej Polsce, ale posiada również swoją „podstrefę” setki kilometrów dalej – w Szczecinie.

Systematyczny rozwój stref sprawił, że w 2015 r. Rada Ministrów zwiększyła limit obszaru wszystkich stref do 25 tys. ha, a termin ich działalności został przedłużony do 31 grudnia 2026 r. W strukturze inwestycji w SSE, według kraju pochodzenia, prowadzi polski kapitał. Zagraniczny kapitał w strefach pochodzi głównie z zachodu, jednak udział przedsiębiorców ze wschodu rośnie. Wiodący inwestorzy w SSE pod względem nakładów inwestycyjnych to m.in.: General Motors Manufacturing Poland (USA), Volkswagen Poznań (Niemcy), Toyota Motor Manufacturing Poland (Japonia), Volkswagen Motor Polska (Holandia), Michelin Polska (Szwajcaria), Electrolux Poland (Szwecja), Gillette Poland International (Luksemburg), LG Display Poland (Korea Płd.).

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!