Ryszard Petru spotkał się z holenderskimi politykami

Ryszard Petru spotkał się z holenderskimi politykami
(fot. facebook.com/PetruRyszard)

· Petru pojechał do Holandii na zaproszenie m.in. szefa holenderskiego rządu.
· Spotkał się też m.in. z sekretarzem stanu ds. imigracji w ministerstwie sprawiedliwości Klaasem Dijkhoffem.
· Petru pytany był o to, dlaczego Jarosław Kaczyński nie jest premierem.

Kryzys związany z napływem imigrantów do Europy, konflikt na Ukrainie oraz wszczęcie wobec Polski procedury ochrony praworządności - były tematami poniedziałkowych (18 stycznia) rozmów lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru z holenderskimi politykami, m.in. z premierem Markiem Rutte.

"Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, jak w czasie zbliżającej się prezydencji holenderskiej zapobiegać nadmiernemu napływowi imigrantów. Poruszyliśmy kwestię odróżnienia uchodźców od imigrantów zarobkowych. Holenderska prezydencja oczekuje, że podpisane porozumienie z Turcją ograniczy falę uchodźców. Jeśli liczba napływających uchodźców nie zmniejszy się istotnie, istnieje poważne ryzyko podjęcia kroków przez poszczególne państwa Unii ograniczające możliwości imigracji. Zastanawialiśmy się też nad tym jak zadbać o uszczelnienie granic unijnych - co wydaje się konieczne, bo Unia Europejska nie ma szans na przyjęcie i zapewnienie godnego życia wszystkim, którzy chcą do Europy przyjechać" - powiedział Petru.

Dodał, że politycy holenderscy byli też zainteresowani sytuacją na Ukrainie. Dla holenderskich władz - zaznaczył Petru - jest to temat tym bardziej ważny, że nad terytorium Ukrainy strącony został samolot, którym podróżowali obywatele Holandii.

W lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą zestrzelony został Boeing 777 malezyjskich linii lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, głównie Holendrzy. W październiku ub.r. holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) poinformował, że do zestrzelenia maszyny został wykorzystany wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk. Zachód i Ukraina uważają, że maszyna najprawdopodobniej została zestrzelona przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Ponadto - jak poinformował Petru - w rozmowach z holenderskimi politykami pojawiła się kwestia wszczęcia w ubiegłym tygodniu przez KE wobec Polski procedury ochrony praworządności oraz "stanu polskich instytucji".

Petru powiedział dziennikarzom po przylocie do Polski, że w Holandii pytany był w kuluarach czy istnieje ryzyko, że Polska wyjdzie z UE. "Ja powiedziałem, że w moim przekonaniu nie ma w tym momencie siły politycznej, która by była do tego skłonna. Co więcej, polskie społeczeństwo jest bardzo proeuropejskie a rząd zachowuje się antyeuropejsko, ale nie sądzę aby chciał wyjść z UE" - powiedział Petru.

Dodał, że pytany był także o to, dlaczego Jarosław Kaczyński nie jest premierem. Zdaniem szefa Nowoczesnej, Polska jest "niestety" przedmiotem zainteresowania, a wiele działań, które są tu podejmowane, jest niezrozumiałych. "Moją rolą było pokazanie, że w Polsce jest dużo normalnych ludzi, jesteśmy europejscy, że w przeciwieństwie do Węgier PiS nie ma dwóch trzecich, jest silna opozycja, która jest skłonna w każdej chwili przejąć władzę" - mówił Petru.

KE postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog i wyjaśnienie problemów.

Lider Nowoczesnej zaznaczył, że on sam mówił holenderskim politykom, że co prawda w Polsce trwa ostry spór polityczny, a działania rządzącego PiS są bardzo kontrowersyjne, ale "w Polsce jest bardzo mocna opozycja, a my swoje brudy wolimy prać we własnym domu".

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!