Reprywatyzacja: Prezydent Warszawy tym razem stawi się na Komisji Weryfikacyjnej?

Reprywatyzacja: Prezydent Warszawy tym razem stawi się na Komisji Weryfikacyjnej?
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji (fot.:twitter.com/MS_GOV_PL)

Głos pani prezydent Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie będzie na pewno bardzo zdecydowany i czytelny - powiedział wiceprezydent Warszawy Witold Pahl, pytany czy Hanna Gronkiewicz-Waltz stawi się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej.

• Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach komisji.

• W miniony piątek (6 października) mówiła, że jest do dyspozycji prokuratora.

• Jestem absolutnie przekonany prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowie na wszystkie zadawane jej pytania w sprawie reprywatyzacji - powiedział Pahl.

Pahl pytany w radiu TOK FM, czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stawi się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji powiedział, że "głos pani prezydent Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie będzie na pewno bardzo zdecydowany i czytelny". "Opinia publiczna będzie miała możliwość zapoznania się z argumentacją, która również będzie odpowiedzią na szereg zarzutów stawianych pani prezydent" - podkreślił.

"Jestem absolutnie przekonany, że to na co oczekuje opinia publiczna, czyli uzyskanie takiej jednoznacznej odpowiedzi na zadawane publiczne pani prezydent pytania, te odpowiedzi ze strony pani prezydent będą" - zapewnił Pahl.

Czytaj też: Reprywatyzacja: Hanna Gronkiewicz-Waltz zaskarżyła ustalenia komisji weryfikacyjnej

Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach komisji. W miniony piątek mówiła, że jest do dyspozycji prokuratora. "Nie będę (...) przed komisją weryfikacyjną wydawała się na lincz. To nie jest kwestia jakiegoś wizerunku (...). To jest kwestia naruszenia godności" - podkreśliła w TVN24.

Pahl pytany był też o projekt wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. "Dzisiaj jako wiceprezydent miasta cieszę się, że ten problem (reprywatyzacji) może być rozwiązany. Bo chociażby plac Defilad, w którym nie możemy postawić Muzeum Sztuki Współczesnej, nie możemy nawet zaprojektować wyjazdu z parkingu podziemnego. To są inwestorzy, którzy czekają na rozstrzygnięcia roszczeń, a więc blokada rozwoju miasta, więc tutaj się cieszę" - zauważył.

Dodał, że jako prawnik ma wątpliwości, czy proponowane w projekcie rozwiązania "nie są wprowadzone w momencie, kiedy obecna władza skutecznie rozmontowała system kontroli konstytucyjnej".

W projekcie "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej znalazła się m.in. propozycja wypłaty odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami.

Projekt zakłada również, że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok; mają być one wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa. Jaki podkreślił, że projekt ustawy wprowadzi zakaz ustanawiania kuratorów, uniemożliwi zwroty nieruchomości na osoby zmarłe i reaktywowane spółki, oraz zwroty kamienic z lokatorami.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!