Raport MSW: stosunkowo niski poziom zagrożenia terrorystycznego

Raport MSW: stosunkowo niski poziom zagrożenia terrorystycznego
Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak pod ambasadą Francji (fot. Twitter)

W 2014 r. notowano w Polsce stosunkowo niski poziom zagrożenia terrorystycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych Polska pozostawała jedynie celem rezerwowym dla ewentualnych zamachów terrorystycznych - stwierdza "Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 roku".

Przygotowany dla MSW m.in. przez analityków ABW dokument zwraca uwagę na zwiększoną zdolność operacyjną islamskich organizacji terrorystycznych. Przyczynia się do tego "postępująca destabilizacja struktur państwowych" w szczególności w Libii, Syrii oraz Iraku.

"Za szczególnie niebezpieczny uznać należy proceder wyjazdów zradykalizowanych obywateli UE, często pochodzących z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi, celem wzięcia udziału w walkach po stronie bojowników islamskich lub podjęcia szkolenia terrorystycznego" - stwierdza raport.

Jak wskazuje MSW problem ten dotyczy kilkutysięcznej grupy obywateli UE głównie z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także pojedynczych Polaków. "Powrót takich osób do krajów pochodzenia, z uwagi na ich radykalne poglądy i zdobyte doświadczenie bojowe, stanowi realne zagrożenie przeprowadzenia ataku terrorystycznego w Europie" - podkreślono.

Według opracowania MSW czynnikiem, który może w przyszłości skutkować próbami podejmowania działalności terrorystycznej w Polsce jest fakt, że w naszym kraju przebywają osoby z państw i regionów podwyższonego ryzyka. "Wśród cudzoziemskich bojowników walczących na terenie Syrii i Iraku znaczną liczbę stanowią osoby pochodzące z Kaukazu, a obecność w Polsce kilkutysięcznej diaspory kaukaskiej stwarza potencjalną możliwość przenikania bojowników także na terytorium naszego kraju" - zaznaczono.

"Zagrożenie dla krajów UE, w tym potencjalnie dla Polski, stanowi także stały napływ nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, między innymi z Syrii i Libii, pośród których mogą znajdować się bojownicy próbujący przeniknąć do Europy w celu przeprowadzenia zamachu terrorystycznego" - podkreślają autorzy raportu.

W 2014 r. na terytorium Polski nie odnotowano działalności zorganizowanych komórek lub siatek terrorystycznych fundamentalistów islamskich. "Wśród nielicznej w Polsce, w porównaniu z niektórymi krajami Europy Zachodniej, społeczności muzułmańskiej również nie zaobserwowano wzrostu poparcia dla radykalnego islamu i stosowania przemocy" - podkreślono.

Autorzy raportu zwrócili także uwagę na potencjalne zagrożenie ze strony pojedynczych osób, niezwiązanych bezpośrednio z organizacjami terrorystycznymi tzw. samotnych wilków. Sprawcy ci wykorzystują m.in. ładunki wybuchowe skonstruowane z materiałów ogólnodostępnych, co w znaczny sposób utrudnia ich wykrycie. Jak podkreślono szczególne zagrożenie powstaje ze strony zradykalizowanych konwertytów - chrześcijan, którzy przeszli na islam.

Jak podano, ABW prowadziła w 2014 r. pięć śledztw w związku z podejrzeniem działalności terrorystycznej. Raport nie ujawnia szczegółów tych śledztw. Ponadto Agencja prowadziła 13 śledztw dotyczących produkcji i obrotu towarami o znaczeniu strategicznym oraz nielegalnego obrotu materiałami rozszczepialnymi i promieniotwórczymi.

Raport opisuje także podejrzane transakcje mogące mieć związek z finansowaniem terroryzmu. W 2014 r. Generalny Inspektor Informacji Finansowej wszczął 20 postępowań analitycznych dotyczących podejrzanych transakcji, które potencjalnie mogły mieć związek z finansowaniem terroryzmu – blisko trzykrotnie więcej niż w 2013 r. "Zdecydowana większość postępowań związana była z transakcjami przeprowadzanymi przez osoby pochodzące z krajów podejrzewanych o wspieranie terroryzmu lub na terenie których prowadzone są aktywne działania ugrupowań terrorystycznych" - podkreślono.

W raporcie wskazano strategiczne obszary działania w ramach polskiego systemu antyterrorystycznego. Wśród nich wymieniono rozpoznawanie i przeciwdziałanie niekontrolowanemu napływowi na terytorium Polski cudzoziemców pochodzących z państw podwyższonego ryzyka.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport MSW: stosunkowo niski poziom zagrożenia terrorystycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!