Radziwiłł: Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu

Radziwiłł: Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu
Radziwiłł ocenił, że jednym z najpoważniejszych problemów systemu opieki zdrowotnej w Polsce są nieodpowiednie inwestycje (Fot. Piotr Waniorek/PTWP)

· Polityka zdrowotna musi być kształtowana ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.
· Jednym z najpoważniejszych problemów systemu opieki zdrowotnej w Polsce są nieodpowiednie inwestycje np. w sprzęt medyczny lub w budowę kolejnego oddziału.
· W prawidłowym inwestowaniu pomogą mapy potrzeb zdrowotnych, ale ministerstwo planuje również kolejne rozwiązanie w tym zakresie, którym ma być "ankieta kryteryjna".

Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi - podkreślił minister Konstanty Radziwiłł podczas debaty organizowanej przez Instytut Wolności. Zapowiedział też zmiany w uzyskiwaniu zgody na inwestycje w służbie zdrowia.

"Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu ze wszystkimi, którzy mogą być tym zainteresowani. Z jednej strony muszą to być ci, którzy pracują w systemie służby zdrowia, ale także ci, którzy z niej korzystają" - mówił Konstanty Radziwiłł podczas poniedziałkowej, 22 lutego, debaty w stolicy. Podkreślił też znaczenie organizacji pacjenckich i obywatelskich.

Minister zwrócił uwagę, że coraz częściej mówi się o trudnościach w koordynacji publicznej służby zdrowia ze względu na wielość różnych podmiotów, które mogą prowadzić te placówki. Jako przykład podał Warszawę, gdzie działają m.in. szpitale miejskie, ministerialne i prowadzone przez instytuty naukowe.

Podkreślił, że forma własności wpływa na sposób funkcjonowania placówek. Zwrócił uwagę, że prywatne placówki lecznicze są w większości nastawione na zysk, czego efektem jest np. nakierowywanie ich działalności na realizację tych świadczeń, które są korzystniej wycenione. Zdaniem Radziwiłła potrzebna jest koordynacja w służbie zdrowia, co pozwoli racjonalniej wydawać ograniczone środki i jest korzystniejsze dla pacjentów.

Radziwiłł ocenił, że jednym z najpoważniejszych problemów systemu opieki zdrowotnej w Polsce są nieodpowiednie inwestycje np. w sprzęt medyczny lub w budowę kolejnego oddziału. Powiedział, że pomocne w prawidłowym inwestowaniu będą mapy potrzeb zdrowotnych, ale ministerstwo planuje również kolejne rozwiązanie w tym zakresie, którym ma być "ankieta kryteryjna". "Każdy, kto będzie chciał zrobić inwestycję, będzie musiał wypełnić taką ankietę, którą będzie punktował według wag punktowych, a następnie będą to oceniać wojewoda i na końcu minister zdrowia" - wyjaśnił Radziwiłł.

"Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że () jeśli chcesz zainwestować 50 mln zł to musisz uzyskać zgodę powiatu, jeśli chcesz 100 mln - to musisz (mieć) zgodę województwa, jeśli chcesz więcej - to musisz uzyskać zgodę ministra zdrowia" - wyjaśnił Radziwiłł, zaznaczając, że resort wciąż jeszcze bada poziom tych inwestycji. "Tego typu procedura jest niezbędna do tego, żeby to wszystko miało sens" - podkreślił.

W poniedziałek Instytut Wolności zaprezentował raport, w którym wskazano, że przyczynami pojawiających się barier dostępności do opieki zdrowotnej są m.in. nierównomierna dystrybucja usług medycznych, limity przyjęć narzucane przez NFZ, a także zróżnicowany stopień zamożności, który ogranicza dostępność do usług prywatnych. Dodatkowo nakłady finansowe, których w służbie zdrowia brakuje lub też są nieskutecznie wydatkowane, spowalniają postęp technologii medycznych umożliwiający szybsze diagnozowanie i leczenie. Zdaniem autorów raportu niekorzystne są też rozwiązania prawne ograniczające możliwości partycypacji pracodawców w budowaniu niektórych elementów systemu opieki zdrowotnej dla pracowników i ich rodzin.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Radziwiłł: Kształtowanie polityki zdrowotnej musi być oparte na dialogu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!